Prague Vintage Fair 24. - 25. 5. 2014

Hurá, tak konečně jsem měla možnost navštívit veletrh, který mi byl ušitý na tělo. Jsem velký fanda historického, vintage a retro odívání, takže jsem si tuto akci nemohla nechat ujít. Dokonce se na mě usmálo štěstí a vyhrála jsem stříbrné vstupenky (děkuji magazínu Instinkt!), takže jsem nemusela platit vstupné (130/200 Kč za stříbrné obyč vstupenky, nebo 500 Kč za zlaté VIP vstupenky). Zboží, které vystavovatelé nabízeli bylo úchvatné, pár pěkných kousků naleznete na fotkách níže. Nasbírala jsem co nejvíce vizitek pro budoucí nákupy (vizitky si můžete prohlédnout v mém videuano! Spustila jsem Youtube kanál!).
 
Na druhou stranu si nejsem jistá, zda bych byla s akcí spokojená i tehdy, kdybych za vstupenku musela platit, protože program byl celkem chudý. Proběhly tři poměrně krátké módní přehlídky (nasvícení mola bylo nešikovně udělané, bylo příliš oslňující), konalo se divadelní představení (které jsem neviděla) a koncert (kterému lidé nevěnovali pozornost a raději si čekání na módní přehlídku krátili klábosením).
 
V minulosti jsem se již zúčastnila trhů s módou s podobným programem, které však měly mnohem nižší, nebo žádné vstupné. Na druhou stranu se Prague Vintage Fair konal ve velmi pěkných prostorách, což bylo neotřelé. Pořadatelům bych tedy pro příště doporučila přidat do programu nějaké workshopy (jak udělat tohle nebo tamto) a přednášky (jak se liší styly jednotlivých dekád, udržitelná móda, jak se starat o různé druhy látek apod.). Doufám, že se dočkáme PVF 2015!
 

So it finally happened! I attended a fair that was really "for me". I am a huge fan of historical, vintage and retro clothing, so I could not miss this event of course. I was one of the lucky winners of the silver tickets (thank you Instinkt magazine!), so I did not have to really pay for the entrance (130/200 CZK for silver ticket or 550 CZK for VIP gold ticket). I really loved all of the sellers´ goods, you can see some amazing things on the photos below. I collected as many business cards as possible for future (you can see them in my video and yes! I have a Youtube channel now!).
 
On the other hand I am not sure if I were satisfied if I really had payed for the entrance, because the programme was quite poor. There were scheduled some fashion shows, but there were only three of them altogether and they were quite short (and the lightning was badly done, too blinding). Then there was some theatre performance (I did not see it) and a concert (nice, but many people did not pay attention to it, they were chatting a lot while waiting for a fashion show).
 
I have attended to fashion fairs with comparable programmes that were for much less costly entrance or totally for free, on the other hand, the place where the Prague Vintage Fair was held was beautiful and original. I would recommend to add some workshops (how to do this or that) or lectures (how the styles of various decades differ, sustainable clothing, how to care for various types of fabrics etc.). I hope there will be PVF 2015!
 
Prague Vintage Fair, 2014, dress, vintage, clothes
 
eat, drink, prague vintage fair 2014, food, galette

bead, purse, vintage, prague vintage fair 2014

bike, prague vintage fair 2014, red, retroPragomošt, drink, bottle, šípek, red

prague vintage fair 2014, dress, vimtage, gold

prague vintage fair 2014, blue, dress, hat


fashion show, prague vintage fair 2014, dress, pink
 
car, vetera, retro, vintage, prague vintage fair 2014, Morgan

gloves, vintage, prague vintage fair 2014

prague vintage fair 2014, praha, vintage

lingerie, bra, knickers, panties, lace, romantic, vintage, praguevintage fair
 
A co jsem si na Prague Vintage Fair oblékla já? To vám odhalím v příštím příspěvku :)
 
And what did I wear at Prague Vintage Fair? I will show you in the next post :)

Comments

  1. Is that see-through underwear I see in that last picture? Scandalous!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yes it is! It surprised me too. I must look into it, what was worn underneath clothes during the 20th cent.

      Delete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3