Inception photo in photo on InstagramThis is quite a recent style I discovered on Instagram. It might have been there for a while but it did not trickle down to me until maybe a few weeks ago. For the first time I saw this when people were taking pictures of their shoes from above, usually standing on some interesting mosaic style tiles. They were taking this photo with their phone and at the same time someone else was taking the photo of their phone screen and the surroundings. Later on this style spread to the flatlay community. Now you can see this style quite regularly among the top 9 photos under flatlay related hashtags.
Tohle je docela nový trend na Instagramu. Prvně jsem si ho všimla před několika málo týdny, ale je možné, že ke mně jen neproplul skrze hashtagy apod. První fotky v tomto stylu jsem viděla u lidí, kteří si fotili boty a často u toho stáli na nějaké zajímavé mozaikové podlaze. Fotili své boty mobilem a zároveň je někdo shora vyfotil, což byla právě ta výsledná fotka - fotka jejich bot na mobilu a jejich okolí. Později se tohoto stylu chopili lidé fotící flatlaye. Teď v top 9 příspěvcích zpravidla najdete alespoň jednu právě v tomto stylu.

By now you are probably wondering how to take your own photo of a photo. The best way to go about this is to have your camera on a tripod. Place the object you want to take the photo of in front of your camera. Then you focus on this object with your phone and try not to move your hand because otherwise the screen would not be focused properly. Now you need to focus your camera on your phone screen and take the picture. I hope this quick tutorial will help you experiment a  bit more with your photos :)
Teď už si jistě říkáte jak si sami můžete takovou fotku pořídit. Nejlepší je na tohle mít foťák na stativu. Naaranžujte to, co chcete vyfotit. Pak na tento objekt zaostřete svým mobilem a následně zaostřete a vyfoťte obrazovku mobilu i s okolím svým foťákem. Při focení se snažte nepohnout mobilem, kterým ostříte na objekt, aby se vám nerozostřil. Doufám, že se vám tento krátký návod líbí a trochu si s focením zaexperimentujete :)

inception instagram, photo in photo instagram, photo of mobile screen instagram, georgiana quaint, photo tutorial

Comments