Colourful dots from Copenhagen

Copenhagen, Kodaň, instalace, installation, art, umění, dots, puntíky, Papaya, dress, pink, 1950s
 
This photo was taken in front of an instalation in the National Gallery in Copenhagen. I really enjoyed their modern arts section, it was very fun. There were also screened some surreal, dadaistic short films. I am amazed by the images people are able to think up, maybe they visited nearby free town Christiania first :D.
Because I was not sure about the weather in Denmark I packed clothes that could be layered. I am wearing secondhand Papaya pink dress, that is from heavier fabric, black cotton tights, floral flats, black chifon scarf and white sweater.
 
Tato fotka byla pořízena před instalací v Národní galerii v Kodani. Jejich sekce moderního umění mě fakt zaujala, oplývala zajímavými nápady. Dokonce zde byly i promítány surrealistické a dadaistické krátké filmy. Fascinuje mě, co všechno může člověka napadnout, možná, že se umělci nejdřív zastavili v nedaleké Christianii :D.
Protože jsem nedokázala odhadnout počasí v Dánsku, zabalila jsem si věci, které by se daly vrstvit. Mám na sobě růžové šaty od Papaya z druhé ruky, které jsou z těžší látky, černé bavlněné punčocháče, květinové balerínky, černý šifonový šátek a bílý svetřík.

Comments