Prague Vintage fair 2014 outfits


prague vintage fair 2014, outfit, Georgiana, green dress, vintage, Deichmann

prague vintage fair, polka dots, vintage, black, white, blouse, C&A, panda, Tamarisprague vintage fair 2014, polka dots, blouse, vintage

These are the two outfits I wore at Prague Vintage Fair (read my report from this event here). Everything (except for the shoes - the nude ones are from Deichmann and the black ones are from Tamaris - and the panda purse from C&A) are from my mum´s wardrobe. So yes, I wore some vintage garments too. The old clothes really has a different feeling, the quality is somehow better I guess. It is funny how we forget these things - with the faster way of life we  probably incline to enjoy disposable things.
 
Toto jsou mé dva outfity z Prague Vintage Fair (přečtěte si postřehy z této akce zde). Všechno (kromě bot - ty béžové jsou z Deichmanna a ty černé od Tamaris - a pandí kabelky z C&A) je z mamčiny skříně. Takže jsem také měla na sobě nějaké to vintage. Starší oblečení je skutečně jiné, kvalita je jaksi lepší, řekla bych. Je úsměvné jak dokážeme zapomenout na takové věci - s rychlejším tempem života asi máme tendenci užívat si spíše jednorázové věci.

Comments

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3