KVIFF 2014 diary

kviff, mff kv, karlovy vary, filmový festival, akreditave, festival pass, 2014

(scrollujte dolů pro českou verzi textu)

If you are following my Twitter account, you have probably already noticed that I was in Karlovy Vary where the International Film Festival helds its place in this time of the year. I arrived there on friday 4. 7. and left on tuesday 8. 7. and once again I am glad I was there. KVIFF has its unique athmosphere, it is flooded with hundreds of people and there are lots of culture and entertaining events (one could for eg. take a picture on the Iron Throne from the HBO´s series Game of Trones). In these 5 days I saw 12 movies (I think that the best one was the mockumentary What We Do In The Shadows, if you are into the vampire "subculture" it is a must-see movie).

kviff, čez, partner, mff kv, 2014, tyger, maskotI stayed in the tent town Rolava. We were lucky and the weather was nice and warm this year and it rained only during the nights, so it was ok to stay in a tent this year. I had one serious issue with the tent town and that was icy cold water in showers although they said there will be warm water (and last year the warm water was not a problem).
 
As for food - during the years of visiting KVIFF I got to like the restaurant Vertigo (great pizzas, pasta and salads) and a little stall Dobrotky that is nearby (great pancakes), I also like to dring ice tea from Bageterie Boulevard that is located in front of the Thermal hotel. If you need to buy something yummy too eat quickly, you can visit the bakery stall that is located across the street from Billa supermarket where I pay visits often too.
 
For an uninformed visitor the whole system of buying tickets for films can be very confusing. If you don´t have the Festival Pass you have to reserve tickets for movies online a few days before KVIFF starts, the tickets are usually all done just in a few seconds. If you have a friend that is already in Karlovy Vary, you can ask her/him to try to buy some tickets for you one day before the screening.
 
kviff, mff kv, karlovy vary, 49th, 2014, pig, prase, logo, thermal, film festival
If you intend to buy the Festival Pass you have more options how to get in to see some movies. You can get up to three tickets a day on your Pass (you can reserve them via SMS /I almost never had luck when trying it this way, so I do not actually recommend this/, you can try to get tickets one hour before the screening when the uncollected tickets reserved for Industry are released , the number of released tickets is shown at the TV screens /I recommend this!/, you can try to get last minute tickets /but this usually is just a waste of time/).
 
With the Pass you can also just wait in the line in front of the cinema hall where your movie will be screened, this method might seem exhausting, but it is quite fruitful. It depends but usually you will surely get in if you get in the line at least one hour before the beginning of the movie. If the line surpasses the ropes that are organizing the line, you are probably not going to get in (but there are more factors that determine that). It is harder to get to see "your" movie during the first weekend, when KVIFF beginns, because more people are there and they will leave by sunday, but it is the best part of the Festival, I think.
swimming pool, Thermal, karlovy vary, kviff, mff kv, filmový festival
TIPS:
• wet tissues
• bottle opener
• pack clothes that can be layered and combined very well (I usually pack things in limited amount of colours, so I could mix them together whilst not lookingas a clown)
• cardigan, because it could be  really cold during the screenings
• a canvas bag could help you carry around all your belongings
• a blindfold if you are sleeping in a tent, because of the early dawn... and maybe also earplugs

kviff award, thermal, kviff, mff kv, film festival, logo, 49th, 2004
 
Pokud mě sledujete na Twitteru, tak jste si mohli povšimnout, že jsem byla v Karlových Varech, kde se v této době každoročně koná Mezinárodní filmový festival. Přijela jsem tam v pátek 4. 7. a odjela jsem 8. 7. a opět jsem byla ráda, že jsem vyrazila. MFF KV má svéráznou atmosféru, Vary jsou náhle zaplaveny stovkami lidí a je zde spousta příležitostí ke kulturnímu vyžití i k zábavě (letos byla např. možnost vyfotit se na Železném trůně pocházejícím ze seriálu HBO Hra o trůny). Během těchto pěti dní jsem stihla zhlédnout 12 snímků (myslím, že nejlepším byl "dokument" Co děláme v temnotách, pokud jste fanoušky upíří "subkultury", musíte jej vidět).
 
what we do in the shadows, mockumentary, kviff, mff kv, karlovy vary, thermal, film festivalBěhem svého pobytu jsem bydlela ve stanovém městečku Rolava. Měli jsme štěstí na pěkné a teplé počasí, pršelo jen během nocí, takže letos nebyl problém bydlet ve stanu. Co mi však vadilo, byla ledová voda ve sprchách, ačkoliv údajně měla téct teplá voda (vloni teplá voda byla).
 
Pokud jde o jídlo, přirostla mi během let mých návštěv k srdci restaurace Vertigo (skvělé pizzy, těstoviny a saláty) a malý stánek Dobrotky, který je takřka naproti (mají skvělé palačinky), také si ráda dám ledový čaj v Bageterie Boulevard, která je před Thermalem. Pokud si potřebujete rychle koupit něco dobrého, navštivte pekařský stánek naproti supermarketu Billa, který mimochodem navštěvuji také celkem často.
 
thermal, swimming pool, karlovy vary, kviff, mff kv, film festivalNeinformovanému návštěvníkovi festivalu se může systém kupování lístků zdát poněkud zmatečný. Pokud si nehodláte kupovat Festival Pass, je třeba si vstupenky rezervovat online, rezervace se obvykle spouští několik dní před zahájením festivalu a lístky bývají pryč během pár sekund. Pokud máte ve Varech někoho známého, není od věci jej požádat, zda by nezkusil pro vás lístky sehnat den předem.
 
Pokud si budete kupovat Festival Pas, máte více možností jak se dostat na film. Na pas si můžete vybrat tři lístky denně (můžete je zkusit rezervovat SMS /což se mi skoro nikdy nepodařilo, takže za sebe nedoporučuji/, hodinu před začátkem filmu se uvolňují nevybrané lístky rezervované pro Industry a novináře, počet těchto lístků je zobrazen na TV obrazovkách /doporučuji zkusit!/, také můžete zkusit last minute pokladnu /ale podle mě jde spíše o ztrátu času/).
 
kviff, mff kv, 49th, 2014, awards, decoration, karlovy vary, film festivalS pasem si též můžete kýžený film prostě vystát před sálem, kde se má promítat. Toto se může zdát celkem vyčerpávající, ale většinou se to vyplatí. Většinou stačí, když se do fronty zařadíte alespoň hodinu před začátkem, a obvykle se do sálu dostanete. Pokud se fronta dostane za provazy, které ji vyznačují, pravděpodobně se už dovnitř nedostanete (ale toto ovlivňuje mnoho faktorů). Během prvního víkendu festivalu je těžší dostat se na vybraný film, protože je zde více lidí, ti však často v neděli město opouštějí. Na druhou stranu považuji začátek festivalu za nejlepší.

TIPY:
• vlhčené kapesníčky
• otvírák
• sbal si věci tak, aby bylo možné je bez problémů kombinovat a vrstvit (já to dělám tak, že si zabalím věci jen v několika barvách)
• svetr, protože v promítacích sálech může být pěkně chladno
• plátěná taška ti pomůže zpacifikovat všechny tvé věci
• maska na spaní, pokud spíš ve stanu, protože se brzy rozednívá... a možná taky ucpávky do uší

kviff, 2014, 49th, čez, partner, tiger, orange, film festival, karlovy vary, finlandia
 

Comments

 1. great blog<3
  Maybe want follow each other? if yes, just follow me and i follow you back :)
  http://fashionsecrets-oksana.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi, I actually really like your blog so I followed via Google. Your style is fresh and very polished.

   Delete
 2. Thanks for checking out my blog, dear:)
  I am your follower on GFC(11)
  Kisses
  http://fashionsecrets-oksana.blogspot.com

  ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3