OMG! I´m in Paris!

... is a writing on a postcard I could not resist when in Paris. This exactly is my relationship with Paris. I have been there for several times but every time I am totally amazed, because there is always something new to discover and remember things I have already known but forgot.
... je nápis z pohledu, kterému jsem v Paříži prostě neodolala. Přesně takový vztah k Paříži totiž mám. Už jsem zde byla poněkolikáté, a přesto jsem z ní úplně vedle, protože je stále co nového objevovat a připomínat si věci, které jsem už věděla, ale jaksi jsem na ně zapomněla.
 This time I was lucky because I lived almost in the centre of Paris, in Rue Strasbourg, therefore it was close to everything on foot. I actually did not use the underground although I wanted to buy a "carnet" at first, which is a packet of 10 tickets for the public transportation for a better price. Rue Strasbourg is quite a distinctive street, by some people it is considered a border that should not be passed by a person valuing safety. Well, this might be a bit true, once during an evening walk through neighbouring streets I encountered a few waiting ladies... and round the corner there were a few waiting men... what were they waiting for? But even the oldest profession somehow belongs to Paris, after all Zola´s novel "Nana" or Balzac´s "Splendeurs et miseres des courtisans" took place in this city.
Tentokráte jsem měla to štěstí, že jsem bydlela téměř ve středu města v Rue Strasbourg, takže všude to bylo kousek pěšky. Vlastně jsem ani jednou nevyužila metro, ačkoliv jsem chtěla hned na začátku koupit "carnet", to je 10 lístků na městskou hromadnou dopravu za výhodnější cenu, než kdyby se kupovaly po jedné. Rue Strasbourg je taková svérázná ulice, která dle některých tvoří pomyslnou hranici, za níž by už člověk vážící si své bezpečnosti neměl daleko zacházet. Je fakt, že jednou při podvečerních toulkách jsem zjistila, že hned vedle je ulička s postávajícími dámami... a hned za rohem s postávajícími pány... na co asi čekají? Ale i nejstarší řemeslo mi k Paříži prostě patří, vždyť se v ní odehrává příběh Zolova románu "Nana" nebo "Lesk a bída kurtizán" od Balzaca.
 
Paris, view, France, roof, chimney, střecha, výhled
 
sunset, Paris, France, rue, street, boulevard, uliceMouline Rouge, mlýn, mill, Montmartre, Paris
 
If you are a morning person you will encounter the cleaners of Parisian streets who are washing away the sins of the previous night. I definitely do not recommend to try to come closer to them, they would not have a problem to shower you too. It´s better to cross the street and continue your walk on the other pavement. Although Parisian streets are washed frequently the smell of urine is present everywhere, which is a bit unpleasant and maybe even incomprehensive because France is known for its perfumes, isn´t it? Of course, perfumes are present everywhere too... there is often more than an appropriate amount of a perfume on a person .
Pokud jste ranní ptáče, často potkáte čističe pařížských ulic, které město omývají od hříchů napáchaných nejen v noci. Rozhodně vám nedoporučuji se k takovému zřízenci se přibližovat, není pro ně problém pro jistotu umýt i vás. Je lepší tedy přejít na druhou stranu. Ačkoliv je Paříž takto každé ráno omývána, přesto je v ní celkem všudypřítomný zápach moči, trochu nepříjemné a možná i nepochopitelné, vždyť Francie je přeci celosvětově proslavena svými parfémy, nebo ne? Ale ano, dalším takovým pachem, kterého si všimnete jsou parfémy... často koncentrované na jedné osobě ve větší než vhodné míře.
 
grafitti, post box, mailbox, Paris, cat, chat, yellow

 
In some books about Paris you will read that Parisians are leaving the city during the summer and letting the tourists to enjoy it. That is quite true, there is a huge amount of tourists on the well known boulevards and near all the iconic sights that you have a problem to get somewhere you want. You also notice that quite a lot of small shops are closed, sometimes also some smaller museums are closed too! Unfortunately this was the case of Musée Maxim´s that was also "fermé en eté", maybe I will have a better luck the next time.
V některých knihách o Paříži se dočtete, že Pařížané v létě město opouštějí a přenechávají ji na pospas turistům. To je celkem pravda, turistů je tu tolik, že na nejvyhlášenějších bulvárech a u ikonických památek se sotva hnete. Problém však pro turistu vyvstává v okamžiku, když zjistí, že poměrně hodně obchodů je v létě zavřeno, protože jsou všichni na dovolené, občas je to tak i s menšími, méně proslulými, muzei! To se mi zrovna stalo s Musée Maxim´s, které je "fermé en eté", škoda, snad příště.

If you are about to leave for Paris be ready for at least one rain a day. You could be lucky and it will not rain during your vacation but I think it is better to have an umbrella, or you can wait during the rain in a café or somewhere in an entryway in order not to get wet. In the movie "Sabrina", staring Audrey Hepburn, it is implied that a true Parisian never uses an umbrella and in the movie "Midnight in Paris" by Woody Allen it is said that "Paris is most beautiful in the rain".
Pokud se chystáte do Paříže, připravte se na aspoň jeden déšť za den. Můžete mít štěstí a za váš pobyt ani jedinkrát nezkrápne, ale je lepší se vyzbrojit  deštníkem, případně déšť přečkat v kavárně nebo postát někde ve vchodu. Dle filmu "Sabrina" s Audrey Hepburn v hlavní roli však správný Pařížan nikdy deštník nenosí, a jak je řečeno ve filmu "Midnight in Paris" Woodyho Allena, "Paříž je v dešti nejkrásnější".
 
Place vendome, veteran car, Paris

musée galliera, fashion, paris, france

paris
 
centre pompidou, paris, france, culture

Parc Monceau, paris, france

galerie La Fayette, shopping centre, mall, paris

chien, dog, galerie la fayette, clothes, fashion 
musée d´Orsay, paris, impressionism

Ladurée, macaron, rose, mint, strawberry

paris, rain, street

lock, love, paris, bridge

paris, plage, sand, france
  
avenue, champs elysées, paris, france, house, modern
 
parc monceau, parisparc, paris, statue, woman, act, naked, erotic 

Comments

 1. Beautiful pictures, and interesting information about Paris!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! I wanted to write something that is not usually in the guides. And I love to take pictures <3

   Delete
 2. What lovely blog you have.
  I would also love to see you on hug-you.com

  Facebook: https://www.facebook.com/hugyouonline
  Instagram: @sylviahaghjoo

  ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3