Russian tiara: Kokoshnik

Maria Feodorovna (source: Wikimedia)
In this post I will talk about one of the predecessors of today´s headband which is called kokoshnik. Kokoshnik is a traditional Russian folk headdress. It used to be worn in northern Russia in the period between the 16th and 19th centrury. Kokoshnik was originally a symbol of married women. Women who were not married wore Povyazka that was similar to the Kokoshnik. Kokoshnik had many styles and shapes throughout the time. It was heavily embroidered could have pearls attached to it or could have some gold ornaments. Kokoshnik was usually made of a thick cloth and had ribbons that were tied at the back of one´s head. Sometimes also a veil was attached to it. Kokoshniks were not an everyday accessory, it was worn only for special occasions.

V dnešním příspěvku se zabývám předchůdcem dnešních čelenek, kokoshnikem. Kokoshnik je tradiční ruská lidová pokrývka hlavy. Byl nošen na severu Ruska v době mezi 16. a 19. stoletím. Kokoshnik byl původně symbolem vdané ženy. Ženy, které byly svobodné nosily tzv. povyazku, která se kokoshniku podobá. Kokoshnik existoval v mnoha stylech a tvarech. Býval vyšívaný, míval na sobě našité perly nebo zlaté ornamenty. Kokoshnik býval obvykle vyroben z tlusté látky a v týle se zavazoval stuhami. Občas k němu byl připnut i závoj. Kokoshnik v současnosti není doplňkem na každodenní nošení, ale je stále nošen při zvláštních příležitostech.

Kokoshniks even found their way to the official court dresscode in the form of tiaras. The era of Kokoshniks in Russia was ended by the Russian Revolution that destroyed the Tsarist régime and a communist régime was installed, but thanks to the emigrants who fled from Russia to Europe, they were introduced in Europe.

Kokoshniky se dostaly i do dresscodů na královských a císařských dvorech ve formě tiáry. Éra kokoshniků v Rusku skončila revolucí, která odstranila carský režim, který nahradila komunismem. Díky emigrantům, kteří před revolucí prchali z Ruska do Evropy, byl kokoshnik přenesen do Evropy.
 

Anna Pavlova (source: Wikimedia)

Comments

  1. This is absolutely awesome, I adore Russian history and fashions! Beautifully worded and lovely pictures:-)
    Thanks for your sweet comment and the follow, too:-)

    ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3