English dandy

dandy, quaintrelle, empire, british, english, tartan, checkered, velvet, vest, gold button, skirt, wool, black, red, white, Tonak, Vestiva, secondhand, vintage

In this post I am sharing with you my dandy/quaintrelle ;) outfit. It is mostly assembled from pieces that had a previous owner. The checkered skirt and the black velvet vest with golden buttons used to be my mother´s. The red hat is bought secondhand, but is originally made by Czech hat making firm Tonak. It has a nice red velvet ribbon around the crown. I paired the golden buttons with ceramic golden earrings I got from the Schmutzig shop that grouped indie creators but it had to close down unfortunatelly. The golden-red bracelet is from SIX. I added a white cotton scarf tied into a bow to create some interesting detail. Under the velvet vest I am wearing a white bodysuit from Vestiva. Here I am getting to my TIP of the day: in case you have tights that are sliding down for some reason, I really do recommend wearing a bodysuit over the tights, it will prevent them from sliding down ;)

V tomto příspěvku se s vámi podělím o můj dandyovský/quaintrelle ;) outfit. Je víceméně složen z kousků, které již měly předchozího majitele. Kostkovaná sukně a černá sametová vesta se zlatými knoflíky patřívala mojí mami. Červený klobouček je ze secondhandu, ale byl vyroben českou firmou vyrábějící klobouky Tonak. Kolem dýnka má uvázanou pěknou sametovou stuhu. Se zlatými knoflíky jsem sladila zlaté náušnice z obchodu Schmutzig, který sdružoval nezávislé tvůrce, ale bohužel již musel své působení ukončit. Zlatočervený náramek je ze SIX. Kolem krku jsem si uvázala bílý bavlněný šátek, který dodává outfitu zajímavý detail. Pod sametovou vestou mám oblečené bílé body od Vestiva. Tímto se se dostávám k dnešnímu TIPu: pokud máte punčocháče, které vám sjíždějí dolů, doporučuji obléknout si přes ně body, tím už nebudou mít kam utíkat ;)

Comments

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3