Wednesday, 27 May 2015

Many shades of green

georgiana, quaint, quaintrelle, ootd, outfit, fashion blog, personal style, green, black, transparent, trendy
| black sheer shirt with green feathers: secondhand (originally Amisu) | black vest | mint bag: SIX | black tulle skirt: handmade | green tights: Calzedonia | grey heels with T strap: Deichmann |
 
Do you have "safe" outfit combinations that you wear over and over with just little variations? This is one of mine. I have actually never worn this black slightly transparent shirt with green feather pattern with anything else. I simply love how the longer back part of the shirt falls on the tulle skirt that has a bit of volume and cannot imagine it worn for eg. over trousers. I also like to accentuate the green on the shirt with my green tights. Black would be too boring, don´t you think?
 
Také máte "ověřené" kombinace oblečení, které opakovaně nosíte? Tahle je jedna z mých. Popravdě jsem tuhle trochu průhlednou černou košili se potiskem zelených pírek ještě neměla na sobě s něčím jiným. Zkrátka se mi líbí, jak prodloužená záda této košile spadají na tylovou sukénku, která má trochu objem, a neumím si představit, že bych ji měla na sobě např. s kalhotama. Také ráda zdůrazňuji zelenou na košili zelenými punčocháči. Černí by byly příliš nudné, nemyslíte?

georgiana, quaint, quaintrelle, ootd, outfit, fashion blog, personal style, green, black, transparent, trendy

3 comments:

 1. This outfit is wonderful, and it would work in spring or autumn! I actually saw someone wearing exactly this shade of tights this morning on my way to work and I spotted a gap in my collection. Your photos now confirm that! The woman I saw was wearing them with a camel coloured skirt but they look even better with these darker shades. Great inspiration - thanks.Kx

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you for your kind comment. The combination you described sounds interesting, I like to do some colourful or "colourblocking" outfits too.

   Delete
 2. Your outfit is great, I really love the shoes :)

  ReplyDelete

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3