The new 1950s New Look

dior new look, 1950s, quaintrelle, georgiana quaint, fashion blogger, pleated skirt, vintage, Tamaris, cherry blossom | white blouse: vintage | black belt: vintage | black pleated skirt: vintage | yellow handbag: vintage |
| black leather shoes: Tamaris | kanekalon hair extension | white crocheted gloves: vintage |
| golden brooch | amber earrings: Fata Morgana greenhouse |

This outfit was inspired by the iconic 1950s New look by Christian Dior photograph. Of course - I am not wearing a jacket or a hat like the elegant lady there. I put some volume to my vintage black pleated skirt by wearing a petticoat. After years of petticoat wearing I found out that the best petticoats are the classic ones made of cotton that have to be starched after each washing. The shape is better and they could be used for a longer time. I am wearing a tulle petticoat now but it could already be seen that it is somehow "tired" and the shape is not right. So from now on I said to myself I only will be sewing petticoats from cotton because tulle and organza petticoats "die as fies".
Tento outfit byl inspirován ikonickou fotografií "nového vzhledu" Christiana Diora z 50. let 20. století. Samozřejmě - nemám na sobě sáčko ani klobouk, jako ta elegantní dáma na fotce. Svou černou vintage plizovanou sukni jsem trochu "přifoukla" spodničkou. Po letech nošení spodniček jsem zjistila, že nejlepší je ta klasická z bavlny, která se musí škrobit po každém vyprání. Jejich tvar lépe drží a lze je používat delší dobu. Na těchto fotografiích mám tylovou spodničku, ale už je jaksi "unavená" a její tvar není dobrý. Takže odteď už budu vyrábět jen bavlněné spodničky, protože tylové a organzové spodničky rychle "odumírají".

I am wearing a vintage blouse with a floral machine embroidery that I belted with a black belt. On my hands I put on vintage crocheted gloves - I wish I had the skill to crochet gloves! It looks so complicated! My shoes are my favourite pair of black leather pumps from Tamaris that you have seen (and hopefully will see) a ton of times.
Mám na sobě bílou vintage blůzu s florální strojovou výšivkou, kterou jsem přepásala černým páskem. Na rukou mám vintage háčkované rukavičky - chtěla bych umět háčkovat rukavice! Ale vypadá to tak složitě! Mé boty jsou mé oblíbené černé kožené lodičky z Tamaris, které jste už viděli (a doufám, že ještě uvidíte) mnohokrát.

To this monochromatic outfit I chose to wear my favourite vintage yellow handbag. I think I can make it finally official and say that most of the time I wear a not matching handbag. It is some kind of instinctive behavior from me, strange right? Because I would have a perfect black handbag that would fit the style but I did not feel like using it.
K tomuto monochromatickému oděvu jsem si vybrala mou oblíbenou vintage žlutou kabelku. Myslím, že už je oficiální, že skoro vždy si vybírám kabelku, která "neladí" s oblečením. Je to jakýsi instinkt, podivné, že? Protože bych jinak i měla super černou kabelku, která by se i perfektně hodila, ale prostě jsem neměla pocit, že bych si ji měla vzít.

I would also like to note the beautiful cherry blossom trees. This year they unfortunatelly bloomed while it was rainy so I did not have much opportunities to shoot pictures with them. But I know of some other cherry blossom alleys that are in bloom later in the spring so I hope it will be nicer weather for photoshoots.
Též bych chtěla poukázat na ty krásné sakury. Tento rok bohužel vykvetly v době, kdy hodně pršelo, takže jsem neměla moc příležitost se s nimi vyfotit. Vím však o dalších sakurových alejích, které by ještě měly vykvést později na jaře, takže doufám, že bude lepší počasí, abych mohla fotit.

dior new look, 1950s, quaintrelle, georgiana quaint, fashion blogger, pleated skirt, vintage, Tamaris, cherry blossom
dior new look, 1950s, quaintrelle, georgiana quaint, fashion blogger, pleated skirt, vintage, Tamaris, cherry blossom
 
dior new look, 1950s, quaintrelle, georgiana quaint, fashion blogger, pleated skirt, vintage, Tamaris, cherry blossom

Comments

  1. I adore this look - so classic. The gloves are absolutely lovely, as is the colour of the bag against the black and white! Kx

    ReplyDelete
  2. fab outfit, i love the look!

    ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3