Bizzar Bazaar & Festival of Chocolate

This weekend was quite full of events. Film Festival Finále started on Friday 15.4., which means more events will take place in Pilsen. It almost looked like there will be Finále no more, but some investor was found after all and with a reboot to appeal more to young audiences Finále is here again in 2016. Probably inspired by the fresh designs of KVIFF this year Finále´s look is inspired by knitted streetart. I already shared the tree wrapped in a bunch of sweaters on my Instagram.
It is almost a tradition now that Bizzar Bazaar is taking place during Finále. This year the sellers were located in DEPO, an industrial building that used to be a depot but now it is used for cultural events and for exhibitions. Bizzar Bazaar is a fashion market – you can find here local artists and a lot of sellers of secondhand clothes. I found a pretty light blue blouse with a bow (originally from H&M). These markets have already quite a tradition in Pilsen, similarly as the Dyzajn Market in Prague, but as far as I know it is held less frequently.


Tento víkend byl docela naplněný akcemi. V pátek 15.4. začal v Plzni filmový festival Finále, což značí, že se v Plzni bude konat více akcí. Nejdřív to skoro vypadlo, že se už Finále konat nebude, ale nakonec byl přeci jen nalezen investor a s novým kabátkem, který má zaujmout mladší publikum, se Finále koná i letos. Designem se Finále zřejmě inspirovalo u KVIFF, které se v poslední době snaží o svěží vzhled, a pleteným streetart. Na mém Instagramu jste již mohli vidět obpletený strom.
Že se Bizzar Bazaar koná během Finále je už téměř tradicí. Tento rok byli prodejci umístěni do budovy DEPO, industriální stavby, která dříve sloužila jako vozovna, ale dnes se v ní konají kulturní akce a výstavy. Bizzar Bazaar je tržiště s módou a doplňky – můžete tu najít nezávislé tvůrce a hodně prodejců secondhandových kusů. Já si odnesla pěknou světle modrou blůzku (původně z H&M). Tyto trhy již mají v Plzni celkem tradici, podobně jako Dyzajn Market v Praze, avšak, pokud vím, konají se méně pravidelně.

 

bizzar bazaar, plzeň, fashion market, czech republic, artist, secondhand, depo15bizzar bazaar, plzeň, fashion market, czech republic, artist, secondhand, depo15

bizzar bazaar, plzeň, fashion market, czech republic, artist, secondhand, depo15

bizzar bazaar, plzeň, fashion market, czech republic, artist, secondhand, depo15
bizzar bazaar, plzeň, fashion market, czech republic, artist, secondhand, depo15
Meanwhile on the right bank of river Radbúza…


Mezitím na pravém břehu řeky Radbúzy…
 chocolate, festival, 2016, papírna, plzeň, czech republic, foodie


omnomnomnomnom.


…mňamymňamymňam.
 

The Chocolate festival took place in Papírna during this weekend. There were a lot of sellers of various kinds of chocolate – would you like a habanero chilli chocolate? Would you fancy more a chocolate kebab? Or fruits dipped in chocolate? Maybe a bar of chocolate in a retro wrapping would make your day. And what about taking a bath in a chocolate scented bath salt? I even snatched a Willy Wonka´s bar of milk chocolate (soon on my Instagram, #flatlay :D). Local musician was playing a guitar when we were there and if you came with kids you were able to drop them off at some decorating and face painting workshops. The only drawback? The entrance cost was 100 CZK (for an adult), one would almost think it will be an eat-all-you-can.
 
Čokoládový festival se tento víkend konal v Papírně. Bylo na něm k nalezení mnoho prodejců různých druhů čokolády – dali byste si čokoládu ochucenou papričkami habanero? Čokoládový kebab? Nebo ovoce namočené v čokoládě? Možná by se vám spíše líbila čokoláda v pěkném retro obalu? A co takhle koupel v soli s vůní čokolády? Dokonce jsem si i koupila mléčnou čokoládu Willyho Wonky (brzy na Instagramu, #flatlay :D). Místní umělec návštěvníkům vyhrával a kytaru a pokud jste přišli s dětmi, mohli jste je zaměstnat v dílničkách zdobení nebo malbou na tvář. Jediný zápor? Vstup stál 100 Kč (pro dospělého), člověk by si skoro myslel, že to tam bude eat-all-you-can.
 

chocolate, festival, 2016, papírna, plzeň, czech republic, foodie
chocolate, festival, 2016, papírna, plzeň, czech republic, foodie

chocolate, festival, 2016, papírna, plzeň, czech republic, foodie
 

Comments