#10 Let´s try to

...wear a handbag of bright colour. Maybe a colour you abandoned from your wardrobe because it does not suit you but you still like it? For me it was yellow for a long time. I liked the saturated warm shade of yellow but also the lemon yellow but did not feel like buying clothes in this colour. This tip might be handful especially if your colour pallete consists of dark subdued shades. This way your purse will become a statement piece of your outfit and you will look fresh and fashion conscious in an instant.


Zkusme...
...nosit kabelku ve výrazné barvě. Možná v barvě, kterou jste ze svého šatníku vyřadily, protože vám nesluší, avšak pořád ji máte rády? Pro mě to byla dlouho žlutá barva. Mám ráda výrazné hřejivé odstíny žluté, ale i citronovou, ale nechtělo se mi pořizovat si v těchto barvách oblečení. Tento můj tip pro vás může být přínosný, zejména pokud nosíte tmavé nevýrazné barvy. Takto se z vaší kabelky stane výrazný kousek, který celý outfit oživí, a vy budete vypadat hip.


Comments

  1. I remember this outfit when you posted it before and remember loving the yellow. I imagine it changed the whole look of your dress. Kx

    ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3