Vintage outfit

dior, 1950s, vintage, quaintrelle, georgiana quaint, tamaris
 | blouse, skirt, handbag: vintage | pumps: Tamaris |
 
This outfit was once again inspired by the 1940s/50s look, it is one of my favourite eras because the silhouette is so feminine. Both my shirt and the skirt are vintage, they used to be worn by my mother (the best source of vintage and retro clothes). With this blouse I am able to appreciate the man-made fabric because it is really comfortable and I don´t feel sweaty when it is hot (quite a marvel with man-made fabrics). I also like the look of the fabric it has an interesting texture.
Tento outfit je opět inspirovaný 40./50. léty, což je má oblíbená éra, protože silueta té doby je velmi ženská. Má košile i sukně jsou obě vintage, nosívala je moje mami (nejlepší zdroj vintage a retro oblečení). U této blůzy jsem konečně schopna ocenit umělá vlákna, protože he velmi příjemná a necítím se v ní upoceně, když je horko (docela div u umělotin). Také se mi líbí vzhled té tkaniny, má zajímavou texturu.
I decided to wear a basic A-line black skirt that makes my waist very defined. It actually squeezes it a bit but it is not uncomfortable. To make the look more modern I decided to add these black tights with a pattern. Simple black tights would make me look too serious I think and I like to give my outfits little playful details.
Rozhodla jsem si k tomu vzít černou Ačkovou sukni, která velmi zdůrazňuje pas. Vlastně jej i trochu smačkává, ale není to nepříjemné. Abych oblečení dodala trochu modernější vzhled, oblékla jsem si černé punčocháče se vzorem. Jen jednoduché černé by podle mě vypadaly už příliš vážně a já ráda svému oblečení dodávám hravé detaily.
My shoes are my favourite Tamaris black leather pumps with T-strap and the handbag is a vintage piece from my grandma. It is amazing how much higher the quality of this handbag is compared to today´s handbags in similar style.
Na nožky jsem si vzala mé oblíbené černé kožené lodičky od Tamaris s páskem do T a kabelka je vintage kousek od babi. Je úžasné o kolik je tato kabelka kvalitnější než podobné současné.
I would also like to note the necklace (that cannot be seen that much under the blouse). It was inspired by rainbow colours. I created it from Swarovski elements. I totally love it and it matches quite a lot of items in my wardrobe because it has so many colours on it.
Též bych chtěla upozornit na můj náhrdelník (který není moc vidět pod košilí). Byl inspirován barvami duhy. Vytvořila jsem jej ze Swarovski komponentů. Mám jej moc  ráda a hodí se k mnoha věcem v mém šatníku, protože má tolik barev.

dior, 1950s, vintage, quaintrelle, georgiana quaint, tamaris, swarovski

dior, 1950s, vintage, quaintrelle, georgiana quaint, tamaris,

Comments

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3