Made in West-Germany

fashion blogger, peronal style, germany, vintage, retro, second hand, shop, shopaholic, georgiana quaint, quaintrlle, navy, dress, classy, chic, elegant, feminine, frill, couture, sewing, heart shaped glasses, where to shop, bratislava, slowakia
| dress: Vintage shop by Textie House | flats: F&F | 

... is written on the tag of this dress. It is my newest vintage find I brought from Bratislava. To be honest I was very pleasantly surprised by Vintage Shop by Textile House. When will this come to teh Czech Republic? I think I need it to live (no, my wardrobe is not overflowing with clothes and its seams are not ripping at all...). Before I went for a trip to Bratislava I did a research on local vintage shops in case I will be somewhere close. Among them was this one - I was a bit sceptic at first about it when I saw it is run by Textile House because Textile House is a chain of secondhands so I suspected that the word vintage would be just a part of clever marketing since it is fashionable to saythak something is vintage although it is secondhand. And this was not the case, I really found vintage stuff in there. I am not sure if everything is really vintage but at least those things I looked at closer looked genuinely vintage. The shop is located at Františkánske námestie 7 and if you like to go to vintage shops and look for gems I would really recommend this one to you. This dress cost 18 EUR so when compared to vintage shops in Prague they were cheap. They even had near the fitting rooms German looking traditional clothes (Dirndl) - dresses, skirts, blouses, vests... simply fascinating!


... to je nápis na visačce od těchto šatů. Jde totiž o můj nejnovější vintage úlovek, který jsem si přivezla z Bratislavy. Upřímně musím říct, že jsem byla velmi příjemně překvapena obchodem Vintage Shop by Textile House. Proč ještě není v ČR? Myslím, že ho nutně potřebuji k životu (ne, že by můj šatník už tak nepřetékal a nepraskal ve švech). Než jsem jela do Bratislavy, udělala jsem si na internetu průzkum a vypsala jsem si seznam vintage obchůdků, kdybych náhodou byla blízko, tak abych se do nich podívala. Mezi nimi byl právě i tento - byla jsem k němu sice tedy skeptická, protože jej má pod sebou Textile House a to je normální secondhand, takže jsem se připravovala na to, že nic moc opravdu vintage na ramínkách viset nebude, že to bude spíš jen marketingový trik, protože je teď módní říkat, že je něco vintage a nepřiznat, že je to secondhandové. A ono ne, našla jse,m tam skutečně vintage věcičky. Nevím tedy jestli všechno, co tam mají, je opravdu vintage, ale alespoň to, na co jsem se blíže podívala, tak vypadalo. Obchod se nachází na Františkánském námestie 7, a pokud vás baví občas si zajít do vintage obchůdku a hledat poklady, pak vám jej vřele doporučuji. Tyhle šaty stály 18 EUR, takže v přepočtu vyšly levněji než za kolik prodávají mnohé vintage obchody v Praze. U převlékacích kabinek měli dokonce i štendry s oblečením, které mi připomínaly součásti německých krojů (Dirndly) - celé šaty, sukně, blůzy, vesty,... prostě fascinující!

fashion blogger, peronal style, germany, vintage, retro, second hand, shop, shopaholic, georgiana quaint, quaintrlle, navy, dress, classy, chic, elegant, feminine, frill, couture, sewing, heart shaped glasses, where to shop, bratislava, slowakiafashion blogger, peronal style, germany, vintage, retro, second hand, shop, shopaholic, georgiana quaint, quaintrlle, navy, dress, classy, chic, elegant, feminine, frill, couture, sewing, heart shaped glasses, where to shop, bratislava, slowakiaComments

  1. This dress was a real find - it is so good on you. Kx

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thank you, I was really surprised, I really did not expect to find anything vintage in there :D but gave it a try since I was really close to its location.

      Delete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3