In one of my older blogs you could have read about the creation of the fashion trends in our contemporary period. In this blog I will tell you how and when the fashion trends ceased to be obligatory for our existence and functioning in the society. Looking into the past one can notice that each historical epoch had a typical clothes. One was eve able to tell the social standing of a person just by the clothes. In these days we are unable to identify only one style that would by worn by all of us. Our era does not have only one style that would be worn by everyone and that would be binding. In these days we are free to wear what we please and it will usually not be the reason to become outcast from the society.
source: Wikimedia |
V jednom z mých minulých blogů jste si mohli přečíst, jak v současnosti vznikají trendy. V dnešním blogu vám prozradím, jak a kdy se staly módní trendy nezávaznými pro naši existenci a fungování ve společnosti. Podíváme-li se do historie, jednotlivé historické epochy lze celkem snadno identifikovat dle oblečení, které bylo příznačné pro tu kterou dobu. Dle oblečení bylo možno určit i sociální postavení osoby. Dnešní doba se však nevyznačuje jedním stylem, který by všichni nosili, ani není žádný styl společensky závazný. Dnes v oblékání panuje volnost a naše oblečení zpravidla nezpůsobí vyvržení na okraj společnosti.
In the 1940s/1950s the rationing came to an end. The rationing was introduced in many countries because of the lack of food and other materials suring the world war. The end of rationing meant that it will be possible to follow fashion trends once again. The clothes stopped being just an utilitarian thisng used to protect body from adverse surroundings. Finally it was possible once again to dress more extravagantly.
Na přelomu 40. a 50. let skončil přídělový systém, který byl v mnoha zemích zaveden kvůli nedostatku potravin a dalších surovin ve válečných letech. Konec přídělového systému umožnil opět následovat módu a nechápat oblečení jen jako čistě účelovou věc, jejímž úkolem je ochrana těla před nepříznivými vlivy okolí. Konečně tedy bylo možno se opět oblékat marnotratněji.
In the second half of 1950s the new fashion waves emerged and died out so quickly that it was impossible to follow them and change the wardrobe (even from the financial point of view). These fashion trends had such a short life span that the fashion dictate stopped being a dictate. The homogeneity in dressing according to the fashion trends disappeares. I already touched this theme in my article about midi-skirts that were rejected by women because they did not want to change their wardrobe, which meant a financial burden - because before midi-skirts the mini-skirts were in fashion.
Ve druhé polovině 50. let dochází ke vzniku módních vln v příliš rychlém časovém sledu a již přestává být v lidských silách (i po finanční stránce) jednotlivé módní výstřelky sledovat a dle nich obměňovat svůj šatník. Tyto módní trendy mají velmi krátkou životnost a tak přestává existovat módní diktát. Jednotnost v oblékání dle módních trendů mizí. Tuto problematiku jsem již zmínila v minulosti v mém článku o midi-sukních, kde zmiňuji, že je ženy odmítaly nosit, protože by to pro ně znamenalo nákladnou změnu šatníku - předtím totiž byly v módě minisukně.
With this change the Parisian luxurious boutiques (often haute couture ones) stopped dictating the fashion trends. Suddenly completely opposing silhouettes and trends appear side by side. With the advancement of the industry the clothes starts to be created mechanically. The master skills of couturiers and seamstresses is not as demanded as it used to be in the past because of the higher price and the time. The ready-to-wear clothes in set sizes spreads in shops and replaces the custom made clothes from fashion houses.
Tímto ztrácí svou důležitost i pařížské luxusní (často haute couture) módní salony, které módní diktát vytvářely a řídily. Náhle se vedle sebe objevují trendy a siluety, které jsou zcela protikladné. S pokrokem strojního průmyslu začínají být oděvy vyráběny mechanicky. Umění krejčích a ruční práce šiček začíná být čím dál tím méně žádáno i kvůli ceně a časové náročnosti při koupi takového oblečení. Konfekční oblečení v univerzálních rozměrech, které se rozšiřuje do obchodů, tak nahrazuje na míru ušité oblečení z módních salonů.
Comments
Post a Comment
Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3