Rockabilly girl, yeah!

This was my recent outfit that I intended to wear to a rockabilly event that was linked with veteran cars exhibit. In the end we did not go because our car refused to work properly but it was still a beautiful day so we headed out for a walk. It was quite a surprice that there were bundles of straw on a meadow already. I am used to see them later in the summer. The bundles are (for some unknown reason) my favourite object to take pictures of and with so I couldn´t resist the opportunity to have a few pictures of myself taken.
Toto je můj nedávný outfit, který jsem si chtěla vzít na jednu rockabilly akci, která byla spojena s předváděčkou aut veteránů. Nakonec jsme tam bohužel nebyli schopni dorazit, protože naše auto se rozhodlo stávkovat, ale jelikož byl pěkný den, rozhodli jsme se vyrazit alespoň na procházku. Docela mě překvapilo, když jsme na jedné louce narazili na balíky slámy. Mám pocit, že bývají až spíše koncem léta. Balíky jsou (z nějakého záhadného důvodu) mým oblíbeným objektem na focení i na focení se s nimi, takže jsem si tuto příležitost nenechala ujít a nechala se s nimi vyfotit.
 
rockabilly girl, diy dress, georgiana quaint, polka dot dress, 1950s dress, retro look, vintage outfit
photo by Y


I am wearing a rockabilly 1950s inpired dress that I made few years ago. It is a bit bigger in the waist area so I wore a black rubber belt that I DIY too, which is a very simple process, the worst thing is to find a pretty buckle. I am also wearing nude pumps with a T strap but you cannot see them in the grass, haha.
Na sobě mám rockabilly šaty inspirované 50. léty minulého století, které jsem si před pár lety ušila. V pase jsou mi trochu větší, takže jsem si vzala černý pásek z gumy, který jsem si též vyrobila. Jeho výroba je opravdu jednoduchá, nejhorší na něm je najít v obchodě pěknou přesku. Na nohou mám lodičky s páskem do T v tělové barvě, ale jelikož stojím v trávě, tak je ani nejde vidět, hehe.
 
rockabilly girl, diy dress, georgiana quaint, polka dot dress, 1950s dress, retro look, vintage outfit
photo by Y

Comments

 1. Awww you look adorable. Love the heart shaped shades and the outfit. I see that your post is bilingual. That is awesome. I thought about doing that with my blog too.

  ReplyDelete
  Replies
  1. From my experience (and analytics ;) it is good to have them in the native language too.

   Delete
 2. I actually really like it. It looks classy and reminds me of Blair in gossip girl! The color looks calm, which makes it more mature. Nice taste! http://www.clairebearblogs.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. I always admired Blair´s fashion sense, I am honored to be comared to the queen B.

   Delete
 3. Oh I love it! That dress is definitely something that I would wear and I love how the belt cinches in your waist, you look great!

  ReplyDelete
 4. This dress is just wonderful - and so appropriate for the location! Kx

  ReplyDelete
 5. You absolutely rock this look!
  Well done on the choice doll!

  ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3