How to take authentic hygge Instagram photos

The world of bloggers and Instagrammers is fascinated by the hygge lifestyle. Hygge comes from Denmark and is connected with the feelings of warmth, contentment and overall wellbeing. All of this is very nice but if you check the #hygge on Instagram you will also find out that hygge is not only about your feelings of contentment but that hygge has also its own typical colour palette and structures and typical objects you have to have to feel/be hygge.
Svět blogerů a Instagramerů je posedlý životním stylem hygge. Hygge se k nám dostalo z Dánska a je spojováno s pocity tepla, spokojenosti a celkové duševní pohody. To je všechno moc hezké a pokud se podíváte na  #hygge na Instagramu, pak zjistíte, že hygge není jen o pocitech spokojenosti, ale že má i své typické barvy a struktury a že jsou i typické hygge předměty, které je třeba mít, abyste se cítili hygge.

If you scroll long enough you will soon find out how the hygge lifestyle looks. At least how it is interpreted by the Instagrammers. So prepare everything light coloured (preferably white or gray) you have, put on a chunky knit sweater and overknee socks, remove nail polish from your nails (because this is just you casually hanging around, au naturel... ever heard of "plandid" photos? This was not staged at all.) and take pictures of you holding a cup, a from above picture of your legs, take a picture of you reading a book that you just opened for the first time. Are you starting to feel content, that hygge vibe? No worries, your Instagram followers will never know ;) Now you can change and wear something really comfortable.
Pokud budete scrollovat dostatečně dlouho, pak zjistíte, jak takový hygge životní styl vypadá. Nebo alespoň jak je interpretován Instagramery. Takže si připravte všechno, co máte ve světlých barvách (ideálně v bílých a šedých odstínech), oblečte si svetr s hrubým vzorem a nadkolenky, odlakujte si nehty (protože teď si budete užívat pohody... slyšeli jste někdy o "plandid" fotkách? Já vůbec nepózuji.) a nechte se vyfotit jak držíte hrnek, vyfoťte své nohy shora, vyfoťte se, jak čtete knihu (kterou jste vlastně poprvé otevřeli až teď). Už začínáte cítit tu spokojenost, ten pocit hygge? Nevadí, vaši followers na Instagramu se to nikdy nedozví ;) Teď se můžete jít převléci do něčeho skutečně pohodlného.


hygge instagram picture, how to take hygge pictures, hygge photo, instagram hygge, hygge lifestyle, gorgiana quaint

Comments