February 2018 in Instagram Stories

This winter is/was a bit weird. There was very little snow and the real freezing days came in March. It was so cold that it was possible to go ice skating on frozen ponds because it did not snow at all, which meant the ice was very nice, I would say even better than in the ice skating halls.
In February I really fell in love with this rose & jasmin white and green tea from Oxalis tea shop. Later in the month when I went there to get another package of this tea I discovered  Sakura Kukicha green tea, which is amazing (although a bit pricier).
How did I celebrate this year´s Valentine´s? Well, I am not really celebrating it but I enjoyed some raspberries and sweets.
After a long time I started once again creating from beads. Here you can see my progress on my new Swarovski rivoli earrings. I really like this technique, it looks very nice and it is not difficult at all!

Tato zima je/byla jaksi podivná. Velmi málo sněžilo a opravdu mrazivé dny přišly až v březnu. Byla taková zima, že jsem dokonce mohla vyrazit bruslit na rybníky, které zamrzly. Led byl navíc perfektní, protože nesněžilo, takže povrch byl snad lepší než na mnohém staďáku.
V únoru jsem si velmi oblíbila bílý a zelený čaj s růží a jasmínem z Oxalisu. Když jsem si koncem února šla koupit druhý pytlíček tohoto čaje, objevila jsem zelený čaj Sakura Kukicha a ten je opravdu úžasný (i když je trochu dražší).
Jak jsem letos slavila Valentýna? No, já jen zrovna moc neslavím, ale i tak jsem si dopřála nějaké maliny a sladkosti.
Po delší době jsem se opět pustila do korálkování. Tady se můžete podívat na to, jak jsem obšívala korálky Swarovski rivoli na mé nové náušnice. Tahle technika se mi moc líbí a ani není nijak složitá!

february 2018 instagram stories, georgiana quaint, valentine´s day, green tea

Comments