March through Instagram stories

March (and let´s be honest February kinda too) was in the name of me looking forward to spring. I was buying spring flowers like crazy! I think I started to crave sun and warm weather really hard. In the end, this year´s winter was kinda weird, for a moment it looked like the spring came in January already, even the trees started to bud!
V březnu (a abych byla upřímná, tak i v únoru) jsem se děsně těšila na jaro. Nakupovala jsem jarní květiny jako šílená! Tentorkát jsem hodně toužila po slunci a teplu. Konec konců, letošní zima byla divná, chvíli to vypadalo, že snad jaro začne už v lednu, dokonce i stromy se obsypaly poupaty!

instagram stories, georgiana quaint, mbpfw, spring, march 2018

Therefore I think everyone was surprised when it was snowing and freezing during the Prague fashion week MBPFW that was happening in the middle of March! It really was  craziness, I even managed to fall and rip my coat´s sleeve (be sure to watch my youtube video) but no worries, all is well now. I am always stunned by the beautiful fabrics used, check my favourites from the collections here.
Proto si také myslím, že byli všichni překvapeni, když sněžilo během pražského fashion weeku MBPFW, který se konal v půlce března! Bylo to celkem šílené, také se mi povedlo se rozplácnout a při tom si natrhnout rukáv u kabátu (mrkněte se na tohle video), ale žádné strachy, vše už je v pořádku. Na této akci jsem vždy fascinovaná krásnýma látkama, které návrháři používají, podívejte se na mé oblíbené kousky zde.

I did not capture in the Stories the change of time but girl, this time I was really confused...
And how was your March?
Změnu času jsem ve Stories nezachytila, ale tentokrát jsem byla vážně vykolejená...
A jaký byl váš březen?

PS: Lately I started to notice that Blogger is botching my photos with compression harder and harder, I´ll have to do something about this!
PS: Poslední dobou mi připadá, že Blogger ještě více než kdy dřív ničí fotky kompresí, už s tím budu muset něco udělat!


Comments

  1. The weather was really unbelievable the last two months. So sorry that you have fallen during the FW.
    xx from Bavaria/Germany, Rena
    www.dressedwithsoul.com

    ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3