The #BarbieFeet trend on Instagram

It looks like every month there is a new posing trend on Instagram that spreads like a wildfire. The summer is a perfect incubator for these trends because we are clothed in lighter clothes and can show our bodies to the world. Do you remember those bikini bridge and thigh gap trends in the past? This year´s trend is called Barbie feet. What is it?
As the name suggests the main focus is on legs. Girls stand barefoot on the balls of their feet like Barbie whose feet are permanently in this position because only high heels belong on her feet. This pose will optically make the legs longer and slimmer. It can also be done when taking a picture wile sitting or laying.  If you want to exaggerate this illusion you should ask someone to take your photo from below, the photographer should be close to the ground. This will make your legs optically even longer.

Skoro to už vypadá, že každý měsíc se na Instagram objeví nový trend v pózování, který se pak šíří jak požár. Léto tomu navíc přeje, protože na sobě nemáme tolik vrstev oblečení a tak se můžeme pochlubit svým tělem. Pamatujete si ještě na bikini bridge nebo na thigh gap trend? Letošním trendem jsou prý Barbie feet. O co jde?
Jak již může název vypovídat, hlavní pozornost zde mají nohy. Holky se bosky postaví na špičky nohou, tak jako Barbie, která vlastně permanentně stojí na špičkách, protože na její chodidla patří jen a pouze lodičky na podpatku. Tuto pózu lze také použít na fotkách, kde sedíte nebo ležíte.  Tato póza opticky zeštíhlí a prodlouží nohy, pokud to chcete ještě trochu zdůraznit, pak se nechte vyfotit z podhledu, nejlépe aby fotograf byl kousek nad zemí, tím se vaše nohy opticky ještě více prodlouží.

barbie feet, instagram trend, georgiana quaint, long legs

Comments