5 Stylish series set in 1920s to watch

In this blogpost I would like to share a few tips on series. If you are into 1920s era then pay attention, the series I am going to mention take place in 1920s. Originally I wanted to make one article with tips on period series from various eras but then I found out that there are many interesting series from each era I wanted to mention. So I am going to split these series tips into multiple articles according to the historical period. Do you have a favourite one that is missing on my list? Be sure to share with me your tip in the comments!
V tomto článku se podělím o pár tipů na seriály. Pokud jste nadšenci do období a módy 1920s, tak zbystřete, protože tyto seriály se odehrávají právě v této době. Původně jsem chtěla udělat takový průřez jednotlivými dobami v jednom článku, ale zjistila jsem, že vlastně z každé mé oblíbené doby vím hned o několika seriálech, které stojí za pozornost. Rozhodně tedy uvidíte na mém blogu další články na podobné téma, ale věnující se jiným obdobím. Máte nějakého oblíbence, co vám tu chybí? Dejte mi tip v komentářích!


Downton Abby
I think that this series is legendary among the costumers´comunity. The costumes are amazing and the peek into the old times and the etiquette that was in place is fascinating. The thing that put me off when watching the series was a way how the writers handled characters that got suddenly in a way of some storylines - they simply killed them off. And then I disliked that it seemed that noone can get their happy ending. This is why I stoped watching this series and just stalked the costumes on photos :)
Myslím si, že mezi kostýmovými nadšenci je tento seriál již legenou. Všechny kostýmy jsou skvělé a navíc se nám nabízí nahlédnutí do etikety časů minulých, což je fascinující. Co mě odradilo od sledování bylo, jak tvůrci odstraňovali postavy, když jim začaly překážet v příběhu - prostě je nechali zemřít. Také se mi zdálo, že prostě nemohou některým postavám dopřát šťastný konec. Proto jsem se přestala dívat, ale kostýmy jsem nadále stalkovala na fotkách apod. :)Boardwalk Empire
The fashion in this series is amazing. I like how they showed the various classes and how they dressed, it was not all flapper dresses and glam. There were also characters from the working class who did not have the resources to buy the most exquisite clothes. One thing I did not like about the storyline was unnecessary violence on some characters, especially in the earlier seasons, but it is about mafia after all.
Móda v tomto seriálu je také úžasná. Líbí se mi, jak jsou ukazovány rozdíly mezi sociálními třídami a jak se oblíkali, takže to není jen o flapper šatech a glamouru. Jsou zde přítomny postavy z dělnické třídy, které si nemohly dovolit drahé oblečení. Co mě trochu odrazovalo, zejména v prvních sériích, bylo nesmyslné násilí, ale konec konců, tento příběh je o mafii.
Miss Fisher's Murder Mysteries
This Australian series is a fluff piece for me. It is a crimi but does not take itself too seriously. The main character who is a private detective is solving murders and more and is very fashionable while doing it. The series is based on novels of Kerry Greenwood.
Tento australský seriál je pro mě taková oddychovka. Jde o krimi, ale nebere se moc vážně. Hlavní postavou je soukromé očko, které řeší vraždy a navíc u toho vypadá stylově. Seriál je inspirován romány Kerry Greenwood.
Upstairs Downstairs
This series is sitting high on my to watch list. It is set in London and the viewer is watching the decline of aristocracy at the beginning of the 20th century. I have seen it compared to the Downton Abby series.
Tento seriál čeká na prvních příčkách mého seznamu ke zhlédnutí. Odehrává se v Londýně a sleduje úpadek aristokracie na začátku 20. století. Někteří jej přirovnávají k Downton Abby.
Agatha Christie´s Poirot
I think this series is a classic that does not need an introduction. The genious Belgian detective Poirot is solving murders while we, the viewers, are enjoying the upper class surroundings and fashion.
Myslím si, že tuto seriálovou klasiku nemusím moc představovat. Geniální belgický detektiv Poirot řeší jednu vraždu za druhou a my se mezitím můžeme kochat prostředím a módou vyšších vrstev.

Comments

  1. I haven't seen all of this but I was impressed with Agatha's Poirot and with Downtown Abbey.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I am impressed by Poirot series too, it has so many seasons (I remember watching it when I was a child) and they somehow managed to keep the quality and concept, which might make it appear a bit repetitive to some viewers but that was not a problem for me. Ok, I did not last the last episode (I think?) but they had to finish the series somehow, it is not an easy task.

      Delete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3