Why are long acrylic nails fashionable? Maybe it´s Kylie Jenner or history

Haw do you have it with nails and manicure? I personally like my nails both with nail polish and without it, both long and short. I usually clip my nails on hands once a month and then let them grow out. They are longer with each day and it seems that the longer they are the faster they grow. The moment I feel uncomfortable holding a pen and writing (because my nails are too long) it is the hight time to clip them again. This is also usually the moment when I am beginning to write on the keybord with my nails instead of fingertips, which is a feeling I don´t like.
This brings up memories from the university where I had a colleague with long fake nails and she was very loudly writing on her laptop during lectures. It was such a unique sound, probably created thanks to the fake nails because I was never able to imitate this with my long natural nails.
Jak jste na tom s nehty a manikúrou? Já osobně ráda střídám nalakované a přirozené, krátké a dlouhé. Obvykle to vypadá tak, že si odhadem jednou za měsíc ostříhám nehty na rukou nakrátko a nechám je růst. Den ode dne jsou delší a delší, obzvláště, když už jsou celkem dlouhé, tak se zdá, že rostou ještě rychleji. A v okamžiku, kdy už mám problém psát tužkou (nehty mi prostě tak nějak začnou překážet v držení propisky a na nehet při psaní tlačím), je čas je opět ostříhat. Toto obvykle bývá i chvíle, kdy už na klávesnici začínám více ťukat nehty než bříšky prstů a to mi také vadí, prostě je čas je ostříhat a začít růst nanovo.
Když už jsme u psaní na klávesnici s dlouhými nehty, tak si vždycky vzpomenu na přednášky na vejšce a na jednu spolužačku, která měla dlouhé umělé nehty a vždycky velmi hlasitě klofala do laptopu poznámky. Ten zvuk je naprosto nezaměnitelný. Ani s dlouhými nehty jsem nikdy nebyla schopna jej napodobit, ale myslím si, že to mělo souvislost s tím, že její nehty byly umělé.

long acrylic nails, acrylic nails fashion, kylie jenner nails, georgiana quaint, history long nails, long nails social status

But why am I writing about this? I just wanted to think a bit more about the current popularity of the fake nails that are subconsciously pushed to us by the celebrities. In this case I picture Kylie Jenner who is a trendsetter for mamy millenials. But there are others too. Thinking about this trend I find that it is hugely popular among rap and hip hop subcultures (Nicki Minaj, Danielle Bregoli, Missy Elliott, ...). The Kardashian-Jenner clan is very close to rap and hip hop cultures too thanks to their boyfriends and husbands and their style they try to maintain / live in.
Proč s tímhle ale začínám? Chtěla jsem se jen trochu zamyslet nad tím, jak jsou dnes umělé nehty populární a jsou nám podstrčovány celebritami. Zde mám na mysli konkrétně Kylie Jenner, která je pro mnohé mileniály velkým vzorem, ale najdou se i jiné. Když nad tím tak přemýšlím, tak hodně žen s dlouhými umělými nehty najdeme v rap a hip hop kultuře (Nicki Minaj, Danielle Bregoli, Missy Elliott, ...). Klan Kardashians-Jenners má k rapu a hip hopu blízko díky svým drahým polovičkám i stylu, který se snaží napodobovat / žít.

Let´s look into the history because many trends start right there and it subconsciously influences what we do now. In ancient Egypt, China and other ancient cultures the colour of the nails indicated the social status of a person. The colour shade or its intensity showed the wealth of a person. On the other hand I think that tha social status muist have been apparend from afar because of such person´s clothes. The manicure was probably not as important detail but it certainly contributed to the whole picture.
Extremely long nails that were protected by special decorated nail protectors were in fashion in China during the Ming dynasty (14th till 17th cent.). A person with such nails was clearly telling to others that they don´t have to work with their hands, which would destroy the nails. They showed that they have many servants who do the work for them.
Podívejme se ale trochu do historie, protože tam lze často najít zárodek módy a i toho, proč dnes děláme to, co děláme. Ve starém Egyptě, v Číně a dalších starých kulturách barva nehtů indikovala sociální status osoby. Dle barvy nebo její inzenzity šlo na první pohled určit, jak bohatý člověk je. Na druhou stranu si ale myslím, že sociální status osoby musel být jasný už na dálku z oblečení a úprava nehtů byla spíše podružný detail, který však také přispívá k celkovému vzhledu.
Extrémně dlouhé nehty, na kterých se nosily zdobné chrániče, byly v módě v Číně za dynastie Ming (14. - 17. stol.). To, že osoba měla takové nehty značilo, že nemusí pracovat rukama, při čemž by logicky došlo k polámání nehtů. Zkráka tak dávali najevo, že mají spoustu sluhů, kteří za ně všechno dělají.

And here I think the current trend of long nails picks up. I think that most of us know what dish washing or doing laundry does to our manicure. It gets destroyed. So it might be possible that we subconsciously show others by wearing long acrylic nails our wellbeing. Yes we do go to work and don´t have servants at home. But the modern technology offers us more durable manicure options so that we can subconsciously create this illusion of luxury. What do you think?
Zde si myslím přichází ke slovu současná móda dlouhých nehtů. Myslím, že mnohá z nás ví moc dobře, že si nemá cenu lakovat nehty před tím, než bude mýt nádobí nebo něco ručně prát. Manikúra se prací poničí. Je tedy možné, že i když si to neuvědomuje, mohou naše dlouhé akrylové nehty vysílat signál našemu okolí, že si dobře žijeme. I když ve skutečnosti chodíme většinou do práce a doma nemáme uklízečku. Moderní technologie, které umí vytvořit trvanlivou manikúru, nám tak mohou podvědomě poskytovat jakési zdání luxusu. Co si myslíte vy?

Comments

  1. I can't stand long fake nails. I alternate between short and medium length and usually painted, for fun

    ReplyDelete
    Replies
    1. I never tried fake nails because I don´t see the reason to invest in them since my own nails are (luckily) strong so I can even grow them long if I wanted to. But as I mentioned they start to get in my way and that is the time to clip them. It is fascinating to me to watch some women with looong nails struggling with mobile phone or cash box.

      Delete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3