My October in Instagram Stories

How was your October? For me it was all about beautiful autumn coloured leaves and Halloween, I adore this time of the year. We were lucky and had mostly nice sunny days that made me go out with my camera to take pictures, which influenced the current look of my Instagram feed. I have always admired those accounts with autumnal theme so this time I made myself go out and capture the autumn season on my pictures too.
Did you celebrate Halloween? It is not that spread in the Czech Republic. Usually younger people are fond of it, but I can see that the aesthetics of Halloween and autumn is spreading more and more each year. I did not do a dress up, but I lit a candle in my ceramic Jack-o-Lantern (I don´t carve real pumpkins because I like to eat them too much, hehe, i rather save them for a pumpkin soup with ginger root or for pumpkin muffins) and watched movie Coraline.
Jak jste si užili říjen? Pro mě byl ve znamení podzimně zbarvených listů a Halloweenu, tohle období prostě miluju. Měli jsme fakt štěstí na počasí, většinou bylo slunečno, což mě vyhnalo ven s foťákem. Dopadu podzimu na můj instagramový feed jste si museli všimnout. Vždycky jsem obdivovala podzimně laděné účty na Instagramu a letos se mi podařilo podzim na mém Instagramu zvěčnit také.
Slavili jste Halloween? V Česku moc rozšířený není, řeší jej spíše mladší generace, ale musím říct, že vnímám, jak se Halloweenská estetika každým rokem stále více šíří. Žádný kostým jsem si neoblékla, ale zapálila jsem svíčku v mé keramické Jack-O-Lantern (opravdové dýně nevyřezávám, na to mi příliš chutnají, hehe, raději si je nechám na dýňovou polévku se zázvorem nebo na dýňové muffiny) a dívala jsem se na film Koralína.

october instagram stories, halloween instagram stories, mason jar sprouts growing, czech republic halloween, georgiana quaint, bullet journal 2019

Recently I have again gotten fond of sprouting my own sprouts. I like mung beans, radish, peas, lentil sprouts. I always liked sprouts, but it is not easy to buy them (I am actually not sure to which shop I would go), sometimes they pop up in supermarkets but that´s it. This changed in October when I heard about a sprouting method using mason jars. I used to try to sprout them on a plate maybe a year ago, but it did not work that well, I recommend the mason jar method a lot! Currently I am waiting for a package of broccoli seeds to try sprouting them too, broccoli sprouts are apparently very good for the body, it has much more minerals and vitamins than the "mature" broccoli (and I also hope the sprouts taste better).
Nedávno jsem se opět nadchla pro pěstování klíčků. Mám ráda mungo, ředkvičku, hrášek, čočku. Klíčky mně vždycky chutnaly, ale je celkem problém je koupit (vlastně ani nevím, kam bych na ně šla), občas je mají v supermarketu, ale nic moc. V říjnu se to změnilo, protože jsem slyšela o způsobu jejich klíčení za pomocí zavařovacích sklenic. Asi před rokem jsem zkoušela klíčit na talíři, ale výsledky nebyly takové, zato metoda se zavařovačkami funguje skvěle, doporučuji! Teď zrovna čekám na doručení balíčku se semeny brokolice, kterou si zkusím naklíčit. Podle všeho jsou brokolicové klíčky velice zdravé, mnohokrát více než "dospělá" brokolice (a hlavně doufám, že její klíčky budou chutnat lépe).


october instagram stories, halloween instagram stories, mason jar sprouts growing, czech republic halloween, georgiana quaint, bullet journal 2019

This year I have started early with the diary for 2019. I usually got myself one in December, but I have recently discovered the world of bullet journals. I think I will even create an article about this because it is so creative and fascinating. So, I have decided the green blank notebook with a golden cacti that I bought at The Flying Tiger will be my 2019 bullet journal. I have the pages planned out and will have to start creating it.
I am really excited about the habit trackers, I have even added some for this year´s November and December. The idea of habit trackers is to keep track of your activities that you want or need to pursue. Ideally it should make you perform them more often. Among mine are: exercising, drawing, sewing, blogging, French language, ...
Tento rok jsem začala řešit diář na nadcházející rok brzy. Obvykle to nechávám na prosinec, ale v říjnu jsem objevila svět bullet journallingu. Myslím, že tomu budu muset věnovat článek, protože je to neuvěřitelně fascinující a kreativní činnost. Rozhodla jsem se, že zelený notebook se zlatým kaktusem, který jsem si koupila v The Flying Tiger, se stane mým diářem pro rok 2019. Už mám rozvrhnuté stránky, takže stačí jen začít tvořit.
Moc se mi líbí koncept udržování si přehledu o tom, co dělám. Dokonce jsem si přehledy pro listopad a prosinec přidala do letošního diáře. Účelem těchto přehledů je sledovat, nakolik se věnujete aktivitám, kterým se chcete či nutíte věnovat. V ideálním případě by vás tento přehled měl donutit dělat tuto aktivitu častěji. U sebe sleduji např. cvičení, kreslení, šití, psaní na blog, francouzštinu, ... 


october instagram stories, halloween instagram stories, mason jar sprouts growing, czech republic halloween, georgiana quaint, bullet journal 2019

Comments

 1. Wonderful inspiration! Your notebooks are so cute. I'm also a big fan of this time of year. The leaves are so beautiful when they're turning colour.

  https://modaodaradosti.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! These three are Moleskine journals (the daily ones - one page per one day). I have 4 of them, I wanted to use only these ones because they looked nice together, they had nice designs or colours (Snoopy, the Little Prince, ...) and were in the format that I liked, but last year I wasn´t able to choose a nice one (they had really weird colours) so I broke this "tradition". And for 2019 I will also have a different not-Moleskine one. I will see next year (2020) if I get back to them or really abandon them.

   Delete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3