November tips 🎥 📖 🏛 🎶 ▶️

The days are getting shorter in November and the temperature outside lowers, so it starts to be the perfect time for some reading and movies and series. What is the last series or book you binged? I might have some ideas for you below...
Dny se začínají v listopadu krátit a teplota venku klesá, takže začíná být vhodné období na čtení, filmy a seriály. Jaký seriál nebo knihu jste naposled viděli/přečetli na posezení? Níže najdete mé tipy...

november culture tips, georgiana quaint, praha troja dýně, pumpkin patch pig, autumn 2018

🎥
If you like mysterious series with horror vibe I think you will enjoy The chilling adventures of Sabrina (2018) by Netflix. The story is much darker than the sitcom Sabrina the teenage witch (1996-2003) but very enjoyable. The only thing that broke my heart a bit was that Salem the cat did not talk. I loved his sarcastic remarks on the sitcom so much so I missed it in the Netflix series, on the other hand it would probably not fit the vibe of the show. An interesting finding was that Sabrina is based on comic books so I have some catching up to do.
Pokud máte rádi mysteriózní seriály s hororovými prvky, pak si užijete nový seriál od Netflixu The chilling adventures of Sabrina (2016). Příběh seriálu je mnohem temnější než sitcom Sabrina the teenage witch (1996-2003), ale dívá se na něj skvěle. Jediná věc, která mě nepotěšila je, že kocour Salem nemluví. Jeho sarkastické poznámky jsem měla vždycky ráda, takže mně chyběly. Na druhou stranu musím uznat, že by se asi do tohoto více temného příběhu seriálu nehodily. Fakt, že Sabrina vznikla podle komiksu, mě překvapil, mám evidentně co dohánět.📖
For your November read I will recomment the classic by Steven King: The Shining. I have seen the movie by Kubrick a few times already and liked it a lot. So I decided that I need to read the book too. It is interesting to see some of the changes in the story Kubrick did to make it suspenceful even for the book readers and to create more creepy atmosphere.
Na listopadové čtení bych ráda doporučila klasiku od Stevena Kinga: Osvícení. Film od Kubricka jsem již několikrát viděla a moc se mi líbil., a proto jsem se rozhodla, že by bylo dobré si přečíst jeho předlohu. Je zajímavé zjistit, jak Kubrick příběh upravil, aby byl napínavý i pro čtenáře knihy a aby vytvořil strašidelnější atmosféru.

🎶
If you are looking for an interesting podcast I recommend you to listen to Joe Rogan´s podcasts with Dr. Rhonda Patrick on Youtube. Currently there are 7 episodes (#1178 #1054 #901 #773 #672 #502 #459) featuring her and it was always a very interesting conversation to listen to. Dr. Rhonda Patrick specializes on healty diet, DNA damage and longevity and hearing her and Joe talking will make you think more about your health and maybe it will even make you do something about it.
Pokud hledáte zajímavý podcast, pak vám doporučím rozhovory Joe Rogana s Dr. Rhondou Patrick na Youtube. V současnosti spolu natočili 7 epizod (#1178 #1054 #901 #773 #672 #502 #459) a pokaždé je to velmi zajímavý poslech. Dr. Rhonda Patrick se specializuje na zdravou výživu, poškození DNA a dlouhověkost a její rozmluvy s Joem vás minimálně donutí zamyslet se nad vaším zdravím a možná vás i donutí něco pro něj udělat.I would also love to recommend you yoga workouts on Youtube channel Boho Beautiful. I like to do some yoga here and there at home to stretch my back but when I am working out alone I lack the creativity with the excercises so I checked for some lessons online and found this gem. The workouts are quite short so you will certainly be able to squeeze them into your daily routine (no excuses!) but they can be pretty intense.
Ráda bych vám doporučila jógu na Youtube kanálu Boho Beautiful. Doma si ráda zacvičím, abych si protáhla záda, ale když cvičím sama, často se mi stane, že nevím jaký další cvik si zacvičit. Proto jsem se podívala na nějaké lekce online a našla jsem tento poklad. Cvičení jsou celkem krátká, takže je jistě nebudete mít problém zařadit do svého každodenního programu (žádné výmluvy!), ale jsou celkem intenzivní.

Comments