The autumn is ending...🍂🍁

I think this is going to be one of the last autumnal photoshoots. Although fun and colourful, the seasons are moving and today it felt outside like a beginning of winter. Even the weather forecasts expect colder days. I can now look forward to Christmas and enjoy the Christmas mood and the cozy feelings of hygge style.
This autumn I was collecting the autumnal leaves a lot, I was pressing them in books and love to use them here and there as a prop for photography, although they become fragile a lot. Just a quick rundown of this outfit: I am wearing second-hand pink sweater, vintage skirt and brownish tights with roses.
Did you enjoy this year´s autumn? Are you looking forward to the Christmas season filled with fairy lights?

Mám pocit, že toto bude jedno z posledních podzimních focení. Podzim je sice hravý a barevný, avšak stejně musí jednou skončit. Dnes už jsem opravdu cítila zimu a i předpovědi počasí nám věští chladnější dny. Mohu se tedy začít těšit na Vánoce a užívat si vánoční náladu a útulné pocity spojené s hygge stylem.
Letošní podzim jsem ve velkém sbírala barevné listí a lisovala je v knihách. Ráda je používám jako rekvizitu při focení, i když se po vysušení stanou křehkými. Jen rychlý komentář k dnešnímu outfitu - mám na sobě růžový second-handový svetřík, vintage sukni a hnědavé punčocháče se vzorem růží.
Užili jste si letošní podzim? Těšíte se na období Vánoc plné světýlek?


autumn outfit, autumn photoshoot, georgiana quaint, colourful autumn, autumn leaves

autumn outfit, autumn photoshoot, georgiana quaint, colourful autumn, autumn leaves

Comments

 1. Yes, but I'm definitely looking forward to the Christmas season!
  xx from Bavaria/Germany, Rena
  www.dressedwithsoul.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. I do too! I would even start with some decorations at home, but at the same time I do not want to be like the supermarkets (already full of Xmas decor and songs) :D I think I will wait at least one week with the decorations, I should do some cleaning first ;D

   Delete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3