Signature Christmas fragrances 🎁🎄 BLOGmas: Day 6

There are many pleasant smells associated with the Christmas season. I think that the classics are the smell of gingerbreads, the needles of the Christmas tree, the vanilla of the vanilla rolls, but also patchouli, that is often found in Christmas beauty products. All of these smells associate me warmth and calmness, which belongs to Christmas. At the same time I have to admit that I consider these to be the fragrances for interiors. Although I remember an amazing vanilla perfume by Oriflame from my childhood, I am not sure though if I would still like it as much as then.
These scents can be created by you - when cooking and baking or by having a real tree. Or you can buy candles or some interior perfume with these scents.
If you want to bring the smell of the trees home, just go for a walk to a forest and put some needles in a jar. Then you can "close" the glass with a napkin or a piece of cloth and tie it with a ribbon. The needles will smell nicely at your home.
When I was checking it there are some Christmas perfumes I found out that the brands rather make a Christmas themed packaging of their ready existing products, eg. Gaultier´s Le Male; Armani´s Si Passione. I understand that it would probably not be profitable to invest in perfume development that would smell like Christmas and then sell it as a Christmas perfume. It would have to be a really limited edition or They would have a lot of unsold products to store and sell in next year(s).
Do you have a favourite Christmas scent? Or do you even have a Christmas perfume?

S vánočním obdobím se pojí mnoho vůní. Jen tak z hlavy mě jako klasika napadá vůně perníčků, jehličí na stromku či věnci, vanilka z vanilkových rohlíčků, čokoláda, ale i patchouli, kterou lze najít v mnoha vánočních beauty produktech. Všechny tyto vůně mi asociují teplíčko a pohodičku, což k Vánocům patří. Zároveň ale musím uznat, že je spíše beru jako interiérové vůně. I když si pamatuji z dětských let úžasnou vanilkovou voňavku z Oriflame, těžko ale říct, jestli by mi voněla i dnes.
Tyto vůně si můžete vytvořit sami - tím, že zovna něco vaříte nebo máte živý stromeček. Případně si můžete nakoupit svíčky nebo vyloženě interiérové vůně.
Pokud si chcete domů přinést vůni jehličí, pak si udělejte procházku do lesa a natrhejte si trochu jehličí do skleničky. Tu pak "uzavřete" ubrouskem nebo kouskem látky, který upevníte stužkou. Jehličí vám tak bude v místnosti pěkně vonět.
Když jsem se dívala po vánočních parfémech, zjistila jsem, že značky spíše dávají svým klasickým parfémům vánoční obleček, např. Gaultier: Le Male; Armani: Si Passione. Zároveň ale chápu, že málokdo by chtěl investovat do vývoje parfému, který by opravdu evokoval svou vůní Vánoce a prodávali jej jako vánoční parfém. Musela by to být opravdu malá limitovaná řada, anebo by pak měli zásoby na léta dopředu, což se moc nevyplatí vyrábět a skladovat.
Jaká je vaše oblíbená vůně Vánoc? Nebo dokonce máte nějakou vánoční voňavku?

blogmas, georgiana quaint, christmas scent, christmas fragrance, christmas smell, christmas perfume

Comments