8 tricks to make yourself eat healthier

You already know that you shouldn´t eat junk food. You already know what kind of food is supposed to be heathy, but at the same time you are still not able to make yourself eat healthier? Maybe you even have your fridge stacked with the healthy food but it ends up in a bin because let´s face it, the packet of caramel biscuits just looks so much better than a carrot.
Is there a way to cheat ourselves to eat a bit more healthier?
Již dávno víte, že nemáte jíst v rychlém občerstvení. Již dávno víte, které potravity jsou zdravé, ale stejně se jaksi neumíte donutit jíst zdravěji? Třebas i máte lednici nacpanou zdravým jídlem, které však nespotřebujete, protože balíček karamelových sušenek je lákavější než mrkev.
Můžeme nějak podvést sami sebe a donutit se jíst zdravěji?

how to eat healthier, jak jíst zdravěji, georgiana quaint, make yourself eat healthier, tricks for healthier diet

1, Proper breakfast | Pořádná snídaně
This one is a classic - eat breakfasts. I would even add eat a PROPER breakfast. When I am on trips travelling, I usually have a bigger breakfast than usually at home, because the food is displayed on tables and I can take whatever I fancy and I have a bit more time to eat it. Of course the options are overwhelming. I might even have a lot of options at home, but they are tidied up in a fridge, so I forget about the existence of some food I have stashed. After the bigger breakfast I often feel more energetic than usual and later on I don´t crave unhealthy snacks. Personally I found out that scrambled eggs with a bread for breakfast are my go to thing, but that would differ person to person.
Tohle je klasická rada - jezte snídaně. Dokonce bych řekla: jezte POŘÁDNÉ snídaně. Když cestuji, kolikrát mám větší snídani než doma, protože všechno jídlo je vystavené v bufetu, takže si mohu vybírat, a navíc mívám více času na snídání. Výběr jídla bývá fakt veliký. Doma třebas mám také hodně jídla, ale je to vše naklizené v lednici, takže na to zapomenu. Po velké snídani se cítím více energická a později ani nepotřebuji nezdravé svačinky. Osobně mi sedí míchaná vajíčka s chlebem, ale to se bude li´šit člověk od člověka.

2, Get rid of unhealthy food at your home | Nemějte doma nezdravé jídlo
This is quite self-explanatory. If you don´t have a bar of chocolate at your home, you will not be drawn to it at 11 PM.
Tohle je docela jasné. Pokud doma nebudete mít tabulku čokolády, pak vás k sobě nebude lákat v jedenáct večer.

3, Prepare fruits or vegetables for later | Připravte si ovoce či zeleninu na později
When you get hungry or a sweet tooth, a salad will be waiting for you in a fridge.
Až se budete chtít do něčeho zakousnout, už budete mít připravený v lednici salát.

4, Cook the healthier versions | Vařte zdravější verze
Who doesn´t like brownies? But did you know that you can slip in a bit of beetroot? How about a cake spiked with zucchini or apples? It is still a cake, but you will at least have a bit more fiber in your diet.
Kdo by neměl rád brownies? Ale víte, že do nich lze přidat řepu? A co takhle propašovat do koláče cuketu nebo jablka? Pořád to bude koláč, ale alespoň budete mít ve stravě více vlákniny.

5, Don´t go shopping when hungry | Nechoďte nakupovat hladoví
When I am shopping when hungry I always put more things in the shopping cart. When I am full I almost don´t know why I am there and I am certainly not strolling through the aisles.
Když nakupuji hladová, vždycky toho v košíku skončí více než je potřeba. Když jsem naopak najedená, tak skoro ani nevím proč v tom obchodě jsem a vůbec mě nebaví po něm brouzdat.

6, Water intake | Pitný režim
It is said that hunger is often just a disguised thirst, keep track on your water intake.
Říká se, že hlad je převlečená žízeň, dávejte si pozor na dodržování pitného režimu. 

7, Prefer smoothies to fresh juices | Dejte přednost smoothies před ovocnými šťávami
Juicing is getting the fruits and vegetables off fibre. If you are not into thick smoothies, you can compromise. Try juicing a part and blending the rest. Or you can add water into your smoothie.
Vyšťavěním se totiž připravíte o vlákninu obsaženou v ovoci a zelenině. Pokud nemáte moc rádi husté smoothies, zkuste kompromis. Část si odšťavte a část rozmixujte. Anebo si smoothie nařeďte vodou.

8, Learn how to season vegetables | Naučte se okořenit zeleninu
If you have ever eaten in a good vegetarian restaurant, then you know what I am talking about. Chefs who know what they are doing are able to season the vegetable deliciously and it is very tasty. Chefs who don´t know what they are doing will cook a dish that tastes like a vegetable... or mud. Don´t be affraid to experiment with exotic spices and herbs.
Pokud jste někdy jedli v dobré vegetariánské restauraci, pak víte, o čem mluvím. Ti, co to umí, dokážou zeleninové jídlo tak výborně okořenit, že prostě chutná. Naopak ti, co to neumí, bohužel uvaří jídlo, co chutná jako zelenina... případně i jako bláto. Nebojte se tedy experimentovat s exotickým kořením a bylinkami.

Comments

  1. I claim sushi as a healthy way to eat your vegetables :P. I order 85% vegetable sushi and then the rest is comprised of fish so I get my 5 a day

    ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3