Proud outfit repeater

When I was researching interesting places in Budapest before I travelled there, I stumbled upon an interesting challenge under hashtag #proudoutfitrepeater. Once I read about it, it was as if written about me. I love to wear my clothes repeatedly in various combinations and play with it in this way.
One can sometimes be jeallous about the fashion bloggers who are donning new garments all the time, but they seemingly never wear it again. I have wondered about this for a few times - is all this clothes just borrowed? Do they "buy" it only to return it to the shop later? Are their wardrobes so huge? Do they throw away all the new clothes just because it was already seen on their social media?
Be #proudoutfitrepeater too!

Když jsem hledala zajímavá místa v Budapešti na Instagramu, narazila jsem na zajímavou výzvu pod hashtagem #proudoutfitrepeater. Jakmile jsem si o něm více přečetla, měla jsem pocit, jakoby to bylo napsané o mně. Ráda své oblečení nosím opakovaně a různě jej kombinuji.
Občas mohu žárlit na módní bloggerky, které ukazují pořád nové oblečení a zdánlivě nic na sebe nevezmou podruhé. Už jsem se nad tím párkrát i zamýšlela - je všechno to oblečení jen půjčené? "Kupují" to oblečení, jen aby jej později vrátily? To jsou jejich šatníky tak velké? Vyhazují všechno to nové oblečení poté, co jej ukážou na svých sociálních sítích?
Buďte také #proudoutfitrepeater!

proud outfit repeater challenge, conscious fashion, georgiana quaint,
  
proud outfit repeater challenge, conscious fashion, georgiana quaint,

proud outfit repeater challenge, conscious fashion, georgiana quaint,

Comments