September tips 🎥 📖 🏛 🎶 ▶️

So, the school started... the only impact this has on my life now is that the public transport runs more frequently and that they have new stuff in the stationer´s. I am already looking for a new bullet journal notebook for year 2020. I know it is early, but it takes some time to find the perfect one! (I hope I will find the perfect one.) In the meantime I have a few culture tips I want to share.
Tak škola už nám začala... jediné, v čem tohle ovlivňuje můj život je, že hromadná doprava opět jezdí častěji a v papírnictví mají nové zboží. Už se poohlížím po novém diáři na rok 2020. Vím, že je ještě celkem brzy, ale chvíli to trvá, než najdu perfektní sešit, ze kterého si jej vytvořím! (Snad najdu ten perfektní sešit.) Mezitím mám pár tipů na kulturu, o které se chci podělit.

september 2019 culture tips, helmut newton kampa, helmut newton fashion in dialogue, once upon a time in hollywood, instastyle Curate Your Life, Create Stunning Photos, and Elevate Your Instagram Influence, tessa barton instastyle

🎥 + 🎶
As I have recently written in another blog post, I was impressed by Tarantino´s latest movie Once Upon A Time In Hollywood and with its soundtrack too. So, it is no surprise that I am recommending it :) I enjoyed how it was packed with nods to another well known movies but also real life events.
Jak jsem nedávno psala na blogu, nadchl mě Tarantinův poslední film Tenkrát v Hollywoodu, takže asi nikoho nepřekvapí, že jej znovu doporučím :) Líbilo se mi, jak odkazuje na další velmi známá filmová díla, ale i na události, které se opravdu staly.

📖 
If you are into Instagram and are interested to see the work that goes into influencer´s profiles and maybe are seeking an inspiration too, I would like to recommend to you book Instastyle: Curate Your Life, Create Stunning Photos, and Elevate Your Instagram Influence by Tessa Barton. It is a book full of beautiful images and full of very concrete advice when it comes to photography, posing, etc. But don´t expect some growth hacking methods from this book.
Pokud vás baví Instagram a zajímá vás, co všechno obnáší správa profilu influencera, a možná hledáte i nějakou tu inspiraci, ráda bych vám doporučila knihu Instastyle: Curate Your Life, Create Stunning Photos, and Elevate Your Instagram Influence od Tessy Barton. Je to kniha plná krásných fotek a konkrétních rad ohledně focení, pózování atd. Neočekávejte však nějaké triky na růst followers na profilu.

🏛 
There is one exhibition I definitely want to see. It is Helmut Newton in Dialogue. Fashions and Fictions. at the Kampa Museum in Praha. Newton is a famous fashion photographer and there are many iconic photos createad by him. I am looking forward to this one.
Pak je tu jedna výstava, kterou si nenechám ujít. Jde o Helmut Newton in Dialogue. Móda a fikce. v muzeu Kampa v Praze. Newton je známý módní fotograf, který má na svém kontě hodně ikonických fotek. Moc se na návštěvu těším.

▶️
If horrors are your guilty pleasure but are quite picky and don´t mind to be spoilered, you might enjoy YouTube channel FoundFlix. I am sometimes intrigued by some horror just because I saw a trailer but at the same time I suspect it would be silly and a waste of time to watch it. In these moments I go to this channel and watch a video from this guy who basically retells the whole movie in about fifteen minutes.
Pokud vás baví horory, ale zároveň jste vybíraví a nevadí vám spoilery, pak by se vám mohl zamlouvat YouTubu kanál FoundFlix. Občas mě nějaký horor podle traileru zaujme, ale zároveň jej podezírám, že to bude kravina a ztráta času. V těchto chvílích se podívám na video od tohoto tvůrce, který v podstatě shrne celý film do asi patnácti minut.

Comments