Victorian & steampunk picnic


bustle, gown, victorian, Victoria, yellow, picnic, handmade, diy, peacock
Photo by Ketmara 

hairdo, kanekalon, rope braid, yellow, bustle, gown, victorian, picnic, peacockvictorian, bustle, yellow, steampunk, picnic, yellow, handmade, diy, peacock
Photos by Ketmara
 

In my today´s post I am bringing you a few photos from a Victorian & steampunk picnic that was held in Prague this weekend. I was surprised by the huge attendance, there must have been about 60 people. I assembled for me this yellow bustle gown. It is made from a PES fabric (sorry, no period fabric), but it has the greatest properties, it did not crease at all and it was so sheer that I was not overwhelmed by a heat, although it was a rather cloudy day, but hey! it was a perfect weather for a group of people dressed in a period clothes. I am actually sad there was not more of this great fabric because I would love to create a summer dress from it. BTW I used around 4 and half meters of fabric that was cca 140 cm wide.
Instead of a bag I used a wicker basket to bring all my stuff there. I had a yellow blanket and baked a lemon cake (Hi Sansa!) and transported my lemon ice tea in a glass (wine) bottle. So yeah, I accidentally harmonized everything with the colour of my dress. Even the cover of the book I was reading had a bit of yellow in it, lol. I would like to say here that I am a little sorry I was wearing a corset because there were so many things I would like to taste, but one cannot eat much while laced a corset.
I was  quite in a rush while sewing the dress because I did not have much time on my hands, the skirt and some of the parts of the bodice were finished the evening before the picnic, lol. I will share some photos from the construction of the dress now, but when I run out of the time I stopped documenting the proces, so it is not complete.  For the bodice I used my favourite shirt pattern by Burda and altered it with the help of this great book by Elizabeth Friendship. I estimated the shape of the skirt and then gathered it at the back with two safety pins with a bow. I made my favourite rope braid on my hair, with a bit of the help of kanekalon hair extension, and adorned the hairdo with fake fruits I bought at the florist´s.
At the end of the article I would like to thank again to organizers for hosting this wonderful event and for the beautiful gift made by Resin-ka and Victorian Catherine I was given for my costume.
 
V mém dnešním příspěvku se s Vámi podělím o několik fotek z Viktoriánsko-steamunkového pikniku, který se konal tento víkend v Praze. Byla jsem opravdu překvapená, kolik lidí se letos sešlo, muselo jich být tak 60. Na tuto akci jsem si zhotovila žlutou róbu s turnýrou. Je udělaná z moderní PES látky (pardon, nic dobového), ale má fakt skvělé vlastnosti, vůbec se nemačkala a byla hezky lehounká, takže jsem nebyla umořená horkem, ačkoliv byl spíše zamračený den, ale což! bylo to perfektní počasí pro skupinu lidí v dobovém oblečení. Je mi trochu líto, že látky nebylo více, protože bych si z ní ráda udělala letní šaty. Jinak na tuhle róbu padlo asi 4 a půl metru látky šíře cca 140 cm.
Namísto nějaké tašky jsem k přinesení věcí použila proutěný košík. Měla jsem žlutou deku a upekla jsem citronový koláč (Zdravím Sansu!) a svůj citronový ledový čaj jsem přinesla ve skleněné lahvi (od vína). Takže ano, nějakou náhodou jsem sladila všechny věci do žluta. Dokonce i kniha, kterou jsem si četla měla trochu žluté barvy na obálce, lol. Tady si musím zároveň trochu zazoufat, že jsem měla na sobě korzet, protože na pikniku bylo tolik věcí, co bych ráda ochutnala, ale v korzetu se člověk moc nenají.
Na šití šatů jsem neměla moc času, sukni a části živůtku jsem dodělávala ještě večer před piknikem, lol. Ukážu Vám nějakou tu fotku ze šití, ale jak mi docházel čas, tak jsem přestala s dokumentací procesu. Na živůtek jsem použila můj oblíbený střih košile z Burdy, který jsem upravila pomocí této skvělé knihy od Elizabeth Friendship. Tvar sukně jsem tak nějak odhadla, pak jsem ji trochu pomocí spínacích špendlíků s mašličkou nařasila. Vlasy jsem si upravila do mého oblíbeného copu á la provaz, trochu jsem ho doplnila o kanekalonový příčesek, a ozdobila jej falešnými plody z květinářství.
Na konec bych chtěla znovu poděkovat organizátorům za pořádání této skvělé akce a pro krásný dárek z dílny Resin-ka a Victorian Catherine, který jsem dostala za svůj kostým.
 
bustle gown, victorian, yellow, picnic, steampunk
 
steampunk, victorian, bustle, gown, handmade, diy, fler.cz
 


Comments

 1. Moc krásné šaty, jsi opravdu šikovná! :-) A Vojanovy sady jsou skvělé místo k focení. ;-)

  http://bohemiansymphony.net/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji :), no, je to opravdu úžasné místo, když jsem tam před pár lety omylem zabloudila, tak jsem nemohla uvěřit svým očím, že je uprostřed Prahy takový nádherný sad s davem pávů. Úplné zjevení!

   Delete
 2. That dress is incredible! And that sounds like such a fun event, I'm not sure there is anything like it where I live. Otherwise I'd go.

  Raissa | http://theleatherfannypack.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! Our community is quite small, but there quite large communities in the USA, France and Scandinavia. You should check costumery communities, blogs or FB ;)

   Delete
 3. To je krásné! Nenapadlo by mě, žes to šila! Také bych chtěla tak krásně šít:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji :). Šití je pro mě hodně o improvizaci, kolikrát zcela proměním charakter věcí, které šiji, protože během procesu zjistím, že by to nefungovalo, nebo vypadalo blbě. Řekla bych, že jakmile jednou získáš dobrý střih, tak už je to lehké s trochou pečlivosti :)

   Delete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3