Vintage fashion

(scrollujte dolů pro CZ)

vintage, prague vintage fair, purse, bead, 1920s, yellowVintage fashion is something that is talked about a lot lately and it also came “in fashion”. This could be thanks to stars such as Dita von Teese, or the rockabilly style and the electro swing music that is a big thing now. Vintage is not something new, it consists of garments that are from past decades, but are worn again today. It is not every second hand piece you find in a thrift store, it must not be contemporary, chain store made garment. People who are into vintage clothing are looking for quality, which is not common in today´s cheaper ready to wear clothes, and also originality.
The “trend” of these days has its name – it is called normcore. Normcore trend consists of jeans, T-shirt and sneakers. Normcore is something like a uniform, because lots of people are wearing almost the same clothes. On the other hand there are a lot of styles that are fighting this boring, unimaginative, homogenous style and vintage is one of them. Vintage style usually does not want to shock other people (unlike punk… on the other hand – some people might be shocked by the chic feminine looks that are rather uncommon in these days), it emphasizes the art of dressmaking and the “unusual” fabrics that are not that commonly used in these days. It also has something to do with the way of living and appraisal of aesthetics. There are people among us that do not consider the fast way of today´s life and the consumerism the right choice. Vintage fashion is also connected to the environment friendly trend and sustainable way of life – after all wearing vintage is more eco-friendly that buying new trendy pieces made from poor-quality fabrics that will fall apart soon.
vintage, prague vintage fair, glove, leather, white
There are more definitions of vintage fashion. My favourite one is the one that defines vintage in the time interval from 1920s till 1980s. Some people consider vintage even Edwardian or Victorian fashion (there was one Edwardian dress on the display on Prague Vintage Fair), but I consider these styles to be historical fashion, some people are using the term antique fashion. Some definitions also consider the styles around 1970s retro, not vintage.
Some people are also using the term vintage for clothes that were newly made from contemporary fabrics, but are copying the old design. These clothes should be called reproduction or replica, if you want to be precise. There are more reasons behind the creation of reproductions of older garments. One of them is the fact that the vintage clothes usually comes in smaller sizes, the big sizes are very rare. Women were wearing various shaping underwear and obesity was unusual at the time (because for eg. during the warfare food was rationed so people would not have the opportunity to overeat themselves, also junkfood was not invented yet).
vintage, art nouveau, municipal house, obecní dům, exhibition, výstava, leather, boots, brown
In case I caught your attention with this little article and you would like to buy some vintage clothes, I will give you this advice – search the internet (there are many vintage shops and various fairs where you can buy vintage clothes) or learn how to sew (it is not that difficult, trust me) and create something inspired by the vintage fashion for yourself.
 
*CZ*
O módním stylu vintage se v poslední době hodně mluví a zároveň se stal jaksi módním. To můžeme připsat na vrub hvězdám jako je Dita von Teese, nebo rockabilly hudbě a s tím souvisejícím stylem a electro swingu, který je teď velmi oblíbený. Vintage není nic nového, sestává z kousků oblečení, které se zachovaly z minulých dekád a jsou i po tak dlouhé době stále nošeny. Nejde však o jakýkoliv kousek, který naleznete v second handu, opravdový vintage kousek nesmí být moderní oděv z oděvního řetězce. Lidé věnující se tomuto stylu hledají ve starých oděvech kvalitu, která je spíše neobvyklým jevem v dnešních levných obchodech s konfekcí, a také originalitu.
 „Styl“ současnosti má svůj název – normcore. Sestává z jeansů, trička a sportovních bot. Normcore se stal jakousi uniformou, protože mnoho lidí nosí téměř totožné oblečení. Na druhou stranu se mnoho stylů snaží s tímto nudným, homogenním stylem s nedostatkem představivosti bojovat a vintage je jedním z nich. Lidé oblékající se do vintage nechtějí ostatní lidi šokovat (na rozdíl od punku… ale zároveň je třeba uznat, že někteří kolemjdoucí dokážou být šokováni i chic ženským vzhledem, který je v současnosti neobvyklý), zdůrazňuje krejčovské umění a v dnešní době „neobvyklé“ látky, které se moc nepoužívají. Taktéž jde o životní styl a schopnost ocenit estetično. Někteří lidé prostě nepovažují dnešní styl života a konzumerismus za pro ně správný životní styl. Vintage móda je též spojena s trendem žít ekologicky a udržitelně – když nad tím zapřemýšlíme, tak je přeci vintage móda ekologičtější než nákup nového trendy kousku vyrobeného z nekvalitní látky, která se za chvíli rozpadne.
vintage, Tonak, hat, replica, prague vintage fair
Existuje více definic stylu vintage. Jedna z mých oblíbených říká, že vintage jsou módní styly z let 1920s-1980s. Někteří lidé za vintage považují i edwardiánskou a viktoriánskou módu (na Prague Vintage Fair dokonce byly jedny edwardiánské šaty), ale tyto styly již považuji za historické. Některé definice též považují modernější styly od 1970s za retro, nikoliv vintage.
vintage, accessories, prague vintage fair, brooch, bracelet, jewellery
Někteří lidé též používají výraz „vintage“ pro nově ušité modely dle původních střihů z moderních látek. Tyto oděvy by se ale správně měly nazývat kopie nebo replika. Pro vznik replik starých oděvů existuje více důvodů. Vintage oděvy mívají často menší velikost, velké velikosti jsou vzácné, protože ženy nosívaly tvarovací spodní prádlo a obezita byla neobvyklým jevem (např. za světových válek bylo jídlo na příděl, takže se lidé nemohli přejídat, a nezdravá jídla „z Mekáče“ ještě nebyla vynalezena).
Pokud jsem Vás svým článkem zaujala a chtěli byste si nějaký vintage kousek opatřit, dám Vám radu – projeďte internet (existuje mnoho vintage obchodů a trhů, kde si můžete oblečení opatřit) nebo se naučte šít (není to tak složité, věřte mi) a vytvořte si vlastní repliku inspirovanou vintage.

Comments

  1. I really enjoyed reading this post!

    ReplyDelete
  2. Zaujímavý článok. Ja som pojmy ako retro, vintage, starožitnosť a secondhand vysvetľovala vo svojom článku úplne inak, samozrejme na základe iných zdrojov. V zásade by som nepovedala, že jedno alebo druhé vysvetlenie je zlé, ale osobne by som nikdy neradila viktoriánske a edwardiánske oblečenie do kategórie vintage. Nás profesor učil, že čokoľvek staršie ako 100 rokov je starožitnosť (antique) ... a myslím, že to platí aj na oblečenie.
    Viacej som o tom písala tu, ak by ťa zaujímalo: http://bbsfashioninspiration.blogspot.sk/2015/11/sprievodca-vintage-nakupovanim.html

    ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3