Reasons to fall in love with winter

Once again it feels like it is getting too long, isn´t it? The days are short, you go to work/school when it is still dark and you are leaving it when it is already dark again, it is cold outside and you have to ruin your hair with a cap that keeps you warm. The sun is usually scarce because of the weather inversion and don´t let me even start to talk about the omnipresent salt that is ruining your beloved leather boots or even worse – your pet´s soft paws. The following text will give you some advice on how to find something positive about winter.
winter photoshoot with fur coat, vintage handbag lucky find, cloche hat wearing, georgiana quaint, quaintrelle blog, i love winterTak už je tu zas ten pocit, že to trvá nějak dlouho, že? Dny jsou krátké, člověk jde za tmy do práce/školy a za tmy domů. Venku je zima a svůj účes si musíme rozcuchávat čepicí, aby nám nebyla zima. Slunce se na obloze objeví jen vzácně, kvůli inverzi počasí a to ani nebudu mluvit o všudypřítomné soli na chodnících, co mi rozežírají kožené boty anebo hůř, ťapky vašeho miláčka. Následující text vám však připomene ty pozitivní věci ohledně zimy. 

(1)   Winter can be really photogenic. The snow covers all the mess and creates a beautiful Wonderland. Everything looks different. No such luck? Make a weekend trip to the mountains, go on a hike and don´t forget to take pictures on your way. Enjoy the positive side of the winter. Don´t get yourself trapped in a city with greyish slush on the streets. Later in the year you will be looking at these pictures full of snow and will be wishing to experience it again (because it is suddenly too hot in the summer ;)).
Zima dokáže být velice fotogenická. Sníh zakryje všelijaký nepořádek a vytvoří krásnou Říši divů. Vše vypadá najednou jaksi jinak. Nemáte na sníh štěstí? Pak na víkend vyražte na hory, jděte se projít a nezapomeňte fotit. Užijte si tu pozitivní stránku zimy a neuvězněte sami sebe ve městě s šedou břečkou na chodnících. Když se později během roku na tyhle zasněžené fotky podíváte, budete na zimu rádi vzpomínat (protože v létě je pro změnu příliš vedro ;)).


(2)  Winter sports – I am not a sports enthusiast but still enjoy some winter sports. I love to observe the view when it is a beautiful day on a hillside. The sound of the snow under the (cross-country) skis is calming. The unusual silence of the forrest covered in snow is so unusual (for a person used to living in a big city full of noices). The sounds of the ice on a pond while ice skating is fascinating. Go outside and enjoy these little things that are specific only for winter.
Zimní sporty – nejsem žádný velký sportovec, ale i přesto si dokážu zimní sporty užít. Ráda se pokochám vyhlídkou během pěkného dne na svahu. Zvuk sněhu pod lyžema je uklidňující. Neobvyklé ticho zasněženého lesa je neobvyklý (zejména pokud jste zvyklí žít ve městě, které má své ruchy). Zvuk ledu na rybníce, když bruslíte je fascinující. Takže vyražte ven a užijte si tyto maličkosti, které jsou příznačné jen pro zimu.

(3)  You finally have an opportunity to really layer your clothes. The art of layering requires some skill and cohesive wardrobe with matching pieces (polka dots are not usually  matching tartan... you get the idea). And another thing – the knitted shawls. If you are like me then you probably have quite a collection of knitted shawls. Some are those that I bought but a lot of them were given to me. Knitted things belong on the list of typical Christmas gifts and I do not condemn them at all, on the contrary – I love them because their flufffy texture is giving me a feeling of warmth and cosiness. This particular feeling of warmth when hugging a huge shawl is impossible to experience in another season of the year. And be honest – is there a better time of the year for your huge knitted Christmas socks?
layered winter outfit, background with snow, lolita fashion outfit, georgiana quaint, quaintrelle vintage blogZima vám též dává konečně příležitost začít opravdu vrstvit oblečení. Naučit se vrstvit, aby to vypadalo dobře chce trochu cviku a kohezivní šatník s kusy, které lze kombinovat ( přeci jen puntíky a tartan jsou k sobě málokdy). A další super věc – pletené šály. Pokud jste jako já, máte jich celkem dost. Některé jsem si koupila sama, jiné jsem dostala jako dárek. Pletené věci jsou konec konců celkem typickým dárkem k Vánocům a rozhodně na tom nevidím nic špatného, naopak, zbožňuji je, protože jejich nadýchanost mi evokuje teplo a útulnost. Přesně tento pocit tepla při zachumlání se do šály je specifický pro zimní období, v jinou dobu to nebude takové. A buďme upřímní – existuje lepší období na nošení tlustých pletených vánočních ponožek?

(4)  The short days are sometimes getting on our nerves and can even cause a depression. On the other hand there are a lot of decorative lights in the streets. They are not only creating the festive Christmas mood but also make the cities more playful. Also the windows of the shops are somewhat more decorated and beautiful. They are trying to persuade you to enter and buy something. And with the end of the year the sales begin!
Krátké dny nám v zimě lezou na mozek, někdy i vyvolávají deprese. Na druhé straně jde o období, kdy je v ulicích spoustu ozdobných světel. Nejenže vytvářejí vánoční atmosféru, ale i celé město je jaksi hravější. Taktéž výlohy obchodů jsou nazdobenější. Není divu, protože se snaží přilákat zákazníky, aby u nich nakoupili dárky. A s koncem roku začínají výprodejové slevy!

(5)  Winter is the season when one has more opportunities to enjoy culture. There are more movies in the cinema, good series are running, the theatre is offering new shows and there is also ton of balls. To be honest I never understood why the ball season is during the winter when it is rarely possible to be able to walk outside in your nice ball shoes but whatever. Transport yourself to a ball room and you will forget the winter outside while waltzing away.
Zima nám nabízí větší možnosti kulturního vyžití. V kinech je více filmů, běží dobré seriály, v divadle jsou premiéry představení a pořádá se spousta plesů. Abych byla upřímná, tak jsem nikdy nepochopila, proč je plesová sezóna zrovna v zimě. Člověk ani nemůže do sálu docupitat se svých střevících na tančení, ale ok. Nějakým způsobem se dopravte do tanečního sálu a během waltzu zapomenete na zimu venku.

Hopefully I persuaded you that winter is not that bad and has also its positives. Just remember the summer – constant complaining that it is too hot or raining. And after all... the spring is right behind the door waiting to start blooming (yay for the allergies ;)

Doufám, že jsem vás svým článkem přesvědčila, že zima není zas tak špatná a má i svá pozitiva. Jen si vzpomeňte, jak v létě nadáváte na hic nebo déšť. A konec konců... jako je již za dveřmi a jen čeká až bude moci rozkvést (už se těšíme na alergie ;)


***

Read also:

Comments

 1. I have to agree that these things are all great. I love layering my clothes, have taken some great winter photos. But, I would really welcome a spring day right now.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yeah, this year´s winter seems to be too long, I can´t wait to wear all my pretty high heeled shoes etc. that are waiting fo my in the shoe cabinet.

   Delete
 2. After moving to Washington from San Diego, I had to learn the value of layering during the winter!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. From the info I get from the internet it looks like there can be quite snow calamities so I totally understand you.

   Delete
 3. You are right, winter in the snow is SUPER photogenic. One of my all-time favorite photo shoots we did was in the Sierra Mountains after a fresh snow storm. It was gorgeous :)

  Gennifer Rose | www.GenniferRose.com

  ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3