The pain of SOLD OUT! limited editions in cosmetics

This article will be a bit retro... and at the same time a bit of rant. The main idea here is that I enjoy various special and limited editions. The problem is that they are limited. When I fall in love with a product then I would not be able to buy it again.
It usually takes me some time to really try a product and make up my mind that the product is really good for me. By that time (especially if it is a limited product) it is not available anymore. So I wanted to shed some tears because I will not be able to get another flacon of my favourite perfume. I tried googling but no, sold out. It is one of the old perfumes by Gwen Stefani when she had the Harajuku period. Yes, it is totally retro, it is a few years back... and now I am about to finish the bottle of the perfume and found out I will not be able to buy another one.
Did something similar happen to you too?
I also recently couldn´t buy a new Vichy Idéalia cream that I liked a lot so I had to buy a similar one (if I understood it correctly it was the old one with a bit changed formula).
Tenhle článek bude tak trochu retro... a zároveň bych si chtěla tak trochu postesknout a postěžovat. Hlavní myšlenkou je asi to, že mám ráda různé speciální a limitované edice. Problém však je, že jsou prostě limitované. Když si nějaký produkt oblíbím, tak už jej bohužel jen těžko koupím znovu.
Mě často nějakou dobu trvá, než si nějaký produkt pořádně vyzkouším a zjistím, že mi opravdu vyhovuje. Tou dobou však (pokud jde o limitku) již není k dostání. A tak si chci povzdechnout nad mým oblíbeným parfémem, jehož další flakonek už asi prostě neseženu. Zkoušela jsem googlit, ale všude vyprodáno. Jde o jeden z parfémů, které navrhla Gwen Stefani v souvislosti s jejím Harajuku obdobím, prostě retro, už je to pár let... no a teď jsem se dobrala skoro dna tohoto parfému a uvědomila si, že už prostě nebude pokračování.
Stalo se vám to také s něčím?
Nedávno jsem také pro změnu nemohla sehnat další krém od Vichy Idéalia, který jsem si oblíbila a musela ho nahradit jiným (pochopila jsem, že ten nový je asi další vývojové stádium toho krému, který jsem používala).

limited editions, sold out, why, karl lagerfeld model co, kylie cosmetics, georgiana quaint, limited perfume, vichy idéalia cream, h&m collaboration

This is why I tried to think a bit more about the whole philosophy of limited editions and why are they even developed when only a few people can actually buy the products and when the product will be sold only for a moment.
I concluded that limited editions are a marketing trick to enhance people´s knowledge about a brand. When a famous person is collaborating with some brand (for eg. Karl Lagerfeld + Model co is discussed a lot now, or when H&M collaborates with a big fashion house) then they "exchange" their fans by bringing attention to the partner of the collab.
Tak jsem se chtěla zamyslet nad tím, proč jsou limitované edice vůbec vytvářeny, pokud si je může koupit jen limitované množství lidí a pokud se vám produkt zalíbí, tak máte smůlu. Proč vůbec investovat do vývoje takového produktu, pokud bude v prodeji jen chvíli?
Vydedukovala jsem z toho, že je to tak trochu marketingový trik, aby došlo ke zvýšení povědomí o značce. Když jde například o spolupráci slavné osobnosti s nějakou značkou (vezměme si například limitku Karl Lagerfeld + Model co, o které se teď hodně mluvilo, nebo oblíbené spolupráce oděvního řetězce H&M s módními domy), tak si značka a osobnost, respektive návrhář, si "vymění" fanoušky tím, že se dozví o té druhé straně, která se spolupráce účastní.

If you happen to sell you limited edition in minutes, which is often the case of Kylie Cosmetics, then you increase the chance that the media will cover this, which leads to more people hearing about the brand. Maybe you will also tweet out of frustration that you were not able to buy the lipstick again. Because of all this more people will hear about the product and maybe they will be curious enough to try to buy the next limited edition lipstick or mascara because it must be really good if everyone wants it!
Have you ever thought about the possibility that, and this will sound like a conspiracy theory ;), some limited editions are designed to be sold out within a few hours or days? You will see on the eshop that the product is sold out but you will never get the info that the 10 pieces (and I am exaggerating now, hopefully) that were produced and put on sale were sold out. Isn´t this a good method to create an allure of popularity and exclusivity and to make journalists write a few articles about it?
Navíc pokud se podaří limitku vyprodat během minut, což se často děje např. v případě Kylie Cosmetics, pak o tom rády napíší i média, čímž se věhlas značky znásobí. Možná i vy si utwetnete, abyste dali své frustraci průchod, že vám ta nová rtěnka zase utekla. Díky tomu se o produktu dozví více lidí a možná se příště ze zvědavosti pokusí také ulovit tu limitovanou rtěnku nebo řasenku, vždyť je o ni přece taková rvačka, tak musí být dobrá!
Napadlo vás někdy, a teď to bude znít jako konspirační teorie ;), že některé limitované řady produktů jsou schválně vyrobeny v tak malém počtu, aby se téměř s jistotou vyprodaly za pár hodin, maximálně dní? Na eshopu uvidíte, že produkt již není k mání, ale vlastně tam chybí informace, že se vyprodalo všech 10 kousků (zde přeháním... snad), které byly vyrobeny a dány do prodeje. Docela dobrý způsob jak vytvořit iluzi oblíbenosti, exkluzivity a ještě z toho vyždímat pár článků v médiích, že?
Comments

  1. I feel the same, limited editions (especially perfumes) are pretty sad when you can't get them anymore

    ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3