Accidental St. Patrick´s Day outfit

Last week I have already finished this dress. I had them on a hanger on display on the wardrobe and to make the last touch ups. On Sunday I finally had the time (and it was also nice weather) to take pictures in this dress. Then I realized it is St. Patrick´s day, so I was even wearing the suitable green outfit that day. I had already celebrated the St. Patrick´s day earlier in the week, because the pub that sells green beer usually taps the barrel earlier and sometimes when the St. Patrick´s day arrived the beer was gone already, so now, knowing the situation, we always go earlier :D
Minulý týden jsem konečně dokončila tyto šaty. Chvíli mi visely na dveřích skříně, abych se jimi mohla pokochat a taky abych začistila poslední nitky. V neděli jsem pak měla čas (a zároveň bylo i pěkné počasí) na jejich nafocení. A pak jsem si uvědomila, že je vlastně den svatého Patrika, tak jsem to i náhodně vymákla se zeleným outfitem na tento den. Já už Patrika oslavila v pátek, protože hospoda, která má zelené pivko slaví už několik dní předem a párkrát se nám stalo, že když jsme přišli skutečně na Patrika, tak bylo všechno pivo pryč. Poučeni už tedy chodíme hned jak zavětříme, že narazili sud, takže už máme oslaveno několik dní dopředu :D

I have to say that sewing with such a nice fabric is easy for me. The pattern needs to be simple, no fine detailing such as pleats, lace, interesting placement of seams is needed, it would even be disturbing on such a busy fabric. This type of fabric print also does not require careful cutting of the panels, which is important with stripes and similar fabric prints. The pattern of the dress is very similar to my "Christmas" dress from last year, just the skirt is gathered differently. I am sorry that once again I have forgotten to document the process of sewing the dress to share it with you.
Just a note about the sating ribbons tied into a bow worn as a belt - the knot tends to come undone, so I recommend to fasten it with a brooch. On the other hand, if the brooch pin is blunt, it might leave holes in the ribbon.
Musím říct, že s takovou pěknou látkou se snadno šije, střih by měl být spíše jednoduchý, žádné další parádičky jako např sámky, krajky, zajímavě řešené švy nejsou zapotřebí, ty by na takové látce ani nevynikly a naopak by to mohlo vypadat divně. Zároveň tento vzor nevyžaduje pečlivé střihání látky, aby vzor navazoval (např. u proužků je tohle extrémně důležité, ale občas i u jiných vzorů je dobré si na to dát pozor). Jde o skoro stejný střih jako mé "vánoční" šaty z loňska, jen sukně je jiným způsobem nařasená. Jediné, co mě mrzí je, že jsem opět zapomněla dokumentovat proces šití, abych jej mohla sdílet i s vámi.
Jen jedna poznámka k saténovým stuhám uvázaných v pase do mašle - uzel je dobré propíchnout například broží, aby se stuha nerozvazovala, je totiž jako živá. Na druhou stranu se může stát, že tupý špendlík nechá na stuze dírky.

st patrick day outfit, handmade dress, georgiana quaint sewing, cz blog


st patrick day outfit, handmade dress, georgiana quaint sewing, cz blog


st patrick day outfit, handmade dress, georgiana quaint sewing, cz blog


st patrick day outfit, handmade dress, georgiana quaint sewing, cz blog

Comments

 1. love this green dress on you!

  https://modaodaradosti.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Ivana, the dress turned out well, which make sme happy :)

   Delete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3