Vintage & secondhand shops in Plzeň, Czechia

UPDATED on 26th March 2019


Every time I travel somewhere and know I will have some time on my hands I check for some vintage shops that might be in the city and that look good enough to pay them a visit. It is not difficult to find lists and articles or even maps with vintage and secondhand shops when it comes to capital cities or big cities in general but when you want to find shops in a city that is not frequented that much by people that are into fashion it is quite a problem. This is why I am putting together this list of vintage and secondhand shops + markets that are worth visiting in Plzeň. When it comes to Plzeň I only found a few remarks on various forums and that info is often outdated, some of those shops don´t exist anymore. So where you should stop by in Plzeň? (Please note that this is not a complete list of vintage & secondhand shops in Plzeň, there are some that I for sure do not know about and then there are some that I visited a few times but do not bother anymore.)
Pokaždé, když někam cestuji a vím, že budu mít trochu času, snažím se na internetu najít vintage obchůdky, které vypadají zajímavě. Obvykle nebývá těžké najít seznamy a články, někdy dokonce i mapy, o místních vintage a secondhand obchodech. Problém však nastává, když město není až tak velké nebo známé. Proto dávám dohromady tento článek, v němž zmiňuji mé oblíbené obchůdky s tímto druhem zboží v Plzni. O Plzni jsem našla jen pár zmínek na fórech a ty už jsou poněkud staršího data, některé obchůdky již neexistují. Kam se tedy vypravit v Plzni? (Vezměte, prosím, na vědomí, že tento článek rozhodně není vyčerpávajícím seznamem vintage a secondhand obchodů v Plzni. Zajisté jich existuje mnoho, o kterých nevím. O jiných vím, ale nenavštěvuji je.)

• Vintage & New, Klatovská 24, Plzeň; Facebook page
This shop offers very pretty secondhand clothes, the clothes is often inspired by decades past but here and there you can find a vintage piece too. The owner is very friendly and ready to help you navigate your way through the shop. Take a note that this shop has clothes for men too. CLOSED
A new second-hand shop eShadry is now at the same place. It looks like they have taken over the Vintage & New shop (there is the same furniture and even some clothes I remember from there), but I did not find anything interesting to me there. But maybe I need to check it again to see. CLOSED
Tento obchod nabízí velmi hezké secondhandové oblečení, které je často inspirované minulými dekádami, občas můžete narazit i na vintage kousek. Majitel je velmi přátelský a rád doporučí pěkné kousky, které byste snad přehlédli. Pozor, obchod má i pánské oddělení. ZAVŘENO
Na stejném místě byl otevřen další second-hand eShadry. Zdá se, že převzali předchozí Vintage & New obchod (nechali si zařízení, ale i některé oblečení jsem si pamatovala), nic mi zde ale nepadlo do oka. Možná bych se tam ale měla opět vydat na průzkum. ZAVŘENO


vintage shop, vintage Plzeň, where to shop in Plzeň, marwil secondhand, London fashion secondhand, v vintage boutique, vintage & new Plzeň, georgiana quaint
What did I buy there? The price range is about 300-700 CZK
vintage shop, vintage Plzeň, where to shop in Plzeň, marwil secondhand, London fashion secondhand, v vintage boutique, vintage & new Plzeň, georgiana quaint
***• V - vintage boutique, Veleslavínova 20, Plzeň; Facebook page
This cute boutique offers real vintage pieces, be it dresses, blouses or accessories. I saw there even a few hats and gloves that can help elevate every look of yours (it is always about the details ;). The opening hours are a bit shorter (15-18:00) but makes total sense for people who go to work.
Tento hezký butik nabízí opravdové vintage kousky, ať už jde o šaty, blůzy či doplňky. Mají zde i pár kloboučků a rukavic, které krásně doplní jakýkoliv váš oděv (konec konců, vždycky je to o detailech ;). Otevírací doba je trochu kratší (od 3 do 6), avšak dává zcela smysl pro lidi, kteří chodí do práce.
vintage shop, vintage Plzeň, where to shop in Plzeň, marwil secondhand, London fashion secondhand, v vintage boutique, vintage & new Plzeň, georgiana quaintWhat did I buy there? The price range is about 300-500 CZK for accessories, 1000-2000 CZK for dresses.
***


• Textile House, Smetanovy sady 13, Plzeň; web
This is a secondhand chain store that can be found in many cities in the Czech Republic (they also have an amazing vintage specialized shop in Bratislava - Dear Textile House, would you consider to open another one in Prague too?). This shop offers mostly contemporary fashion that can be found everywhere BUT if you are lucky you can find a very beautiful pieces too!
Tento secondhandový řetězec obchodů je v mnoha městech v ČR (mají též úžasný obchod specializující se na vintage v Bratislavě - Milý Textile House, nezvážil bys otevření takového obchodu i v Praze?). Tento obchod nabízí hlavně současnou módu, kterou lze najít na každém rohu, ALE občas tam lze najít i velmi krásné kousky!


vintage shop, vintage Plzeň, where to shop in Plzeň, marwil secondhand, London fashion secondhand, v vintage boutique, vintage & new Plzeň, georgiana quaintWhat did I buy there? The price range is about 40-200 CZK
vintage shop, vintage Plzeň, where to shop in Plzeň, marwil secondhand, London fashion secondhand, v vintage boutique, vintage & new Plzeň, georgiana quaint
***secondhand Marilyn, Tylova 10, Plzeň
This second-hand sells modern, trendy clothes.
Tento second-hand nabízí spíše moderní, trendy oblečení z druhé ruky.

What did I buy there? Price range 200+ CZK
beige Zara T-shirt with sequins on short sleeves***


• Marwil, find next event here
• London Fashionweb
Marwil and London Fashion host markets that are held about once a month. Marwil is usually Monday till Wednesday at the end of the month and London Fashion is usually held on Saturday at the end of the month. To find the dates be sure to check the calendar of KD Peklo their websites (it looks like they don´t host these events at KD Peklo anymore). Sometimes when I go to these markets I leave without buying a thing, you can really find there anything textile-wise (even curtains), the clothes is often very worn out BUT I have found a few treasures and they make my visits worth it.
London Fashion has three shops around Plzeň, I like the one located at Klatovská 3; the price rage is about 200 CZK, the thrift events are definitely cheaper, but lately I haven´t heard of any.
Marwil a London Fashion občas pořádají pop-upjde o pop-up akce, takový trh - hrabárnu, která se odehrává zhruba jednou za měsíc v KD Peklo (zdá se, že tyto akce už v KD Peklo neprobíhají), podívejte se na jejich weby pro aktuální info. Marwil se obvykle koná v pondělí až středu koncem měsíce a London Fashion v sobotu koncem měsíce. Konkrétní data najdete v kalendáři KD Peklo. Občas se z těchto hrabáren vracím s prázdnou, najdete tam opravdu všechno možné, pokud jde o textil (i závěsy), oblečení je často velmi obnošené, ALE párkrát jsem tam ulovila opravdové poklady, díky kterým se mi vyplatí sem občas vyrazit.
London Fashion má v Plzni  tři obchůdky, já mám ráda ten na adrese Klatovská 3; ceny se pohybují kolem 200 CZK, ty velké hrabárny jsou levnější, ale dlouho jsem o žádné velké hrabací akci neslyšela.


What did I buy there? The price range is about 40 -200 CZK
vintage shop, vintage Plzeň, where to shop in Plzeň, marwil secondhand, London fashion secondhand, v vintage boutique, vintage & new Plzeň, georgiana quaintvintage shop, vintage Plzeň, where to shop in Plzeň, marwil secondhand, London fashion secondhand, v vintage boutique, vintage & new Plzeň, georgiana quaint
***○○○
Check out my other lists:
○ Vintage & second-hand shops in Bratislava, Slovakia
○ Vintage & second-hand shops in Krakow, Poland

Comments

 1. Pěkný článek. :) Také mám ráda vintage věci. Ale bohužel, nemohu říci, že by někdo v Brně dokázal takto zmapovat, kde se dají tyto věci dobře sehnat. Také je asi hlavním kamenem úrazu, že mám slabost hlavně pro éru 20. - 40. let, takže najít něco opravdu v dobrém stavu a zároveň takového, aby to člověku nezruinovalo účet, je nadlidský úkol. :D :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ta 20. léta nebudou jednoduchá, přijde mi, že je to hodně populární, navíc pokud jde o "flapper" šaty, ty pošité korálky, tak ty se ani moc nedají nosit, protože bývají z jemného materiálu a ty korálky na ně bývají moc těžké, takže se trhají.
   40. léta už by nemusel být takový problém ;) navíc tam se dá s trochou zručnosti i ledasco ušít.
   Brno zmapované v tomhle ohledu nemám, ale až tam pojedu příště a budu-li mít na to čas, určitě se porozhlédnu. Obrážet podobné obchody mě baví, i když peněženka pak pláče, abych byla upřímná.

   Delete

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3