My September Instalife

Add a bit of milk and an egg... how was my insta(nt) life in September? It was colourful, and the weather was warm so I enjoyed this September quite a lot although one has to dress a bit more because otherwise I would freeze on a stop. Ok, I am a bit exaggerating, the temperatures did not go under 0 yet, but in Šumava some flowers froze already. Compared to last year´s September it is 100% turn for the better. Last year it was cold, rainy and cloudy so I didn´t take any trips and pulled out blankets, teas and... well, basically hygge (read my post about photoshooting hygge). I also couldn´t enjoy colourful trees so I am intending to enjoy them this year while hiking in nature.
Přidejte trochu mléka a jedno vejce... jaký byl můj "instantní" život v září? Byl barevný a bylo teplé počasí, takže jsem si září celkem užila, i když ráno už se člověk musí obléknout, aby cestou do práce nepřimrzl k zastávce. No dobře, přeháním, pod 0 jsme ještě neměli, ale třeba na Šumavě už omrzly květiny. Když vzpomínám na loňské září, tak 100% obrat k lepšímu. Loni totiž byla zima, deštivo a pochmurno, takže jsem už ani moc výletů nepodnikala a hned jsem vytáhla deky a čaje a... no prostě hygge (přečti si článek o focení hygge fotek). Také jsem neměla příležitost užít si barevných stromů, letos to tedy hodlám dohnat podzimními procházkami do přírody.

instagram stories september, instalige september, georgiana quaint, vogue cs, mbpfw

In September there were two big events on the Czech fashion scene.
(1) In mid-August the first issue of Vogue CS was released, and it was the September issue, the so called fashion bible. I have already published two articles on my blog about Vogue CS, one in the spring when the Vogue CS was announced and second one about the covers of the first issue, their meaning and the parodies.
(2) The second big event was the Mercedes Benz Prague fashion week that was held at the beginning of September. You can see the photos from the showroom of MBPFW in this article.
V září jsme  na české módní scéně měli hned dvě velké události.
(1) V půli srpna vyšlo první číslo Vogue CS, a to hned zářiové, tedy módní bible. O českoslovesnké Vogue jsem na svém blogu publikovala již dva články, první hned zjara, kdy se Vogue CS oznámilo a pak druhý o obálkách prvního čísla, jejich významu i o jejich parodiích.
(2) Druhou velkou událostí byl Mercedes Benz Prague fashion week, který proběhl na začátku září. Na fotky ze showroomu MBPFW se můžete podívat v tomto článku.


instagram stories september, instalige september, georgiana quaint, vogue cs, mbpfw

Comments

Post a Comment

Thank you for your input, I will get back to you as soon as possible! :3